Albillo real (Albillo)

19. července 2017 v 16:52 | Martin Šimek |  Odrůdy moštové - A
Synonyma: Альбильо, Альбильо Кастельяно, Шерри, Альбильо де Торо, Абилла (Rusko, Ukrajina), Abuela, Acerba, Acerva, Albarín Blanco (Austrálie, Španělsko), Albil Pardo, Albilla (Guadaljara, Francie), Albillio Kasteliano, Albilla, Albillo (Ávila, Madrid, León, Zamora), Albillo … Bianco, Bianco Fino, Cagalon, Castellano, Castillan, de Albacete (mylně), de Cebreros (Ávila), de Granada (mylně), de Huebla, de Madrid, de Méntrida (DO Méntrida), de San Jeronimo, de Toro (Zamora), de Toro Dorado, Dorado, Pardo, Peco, Peco de Trebugena, Real (Francie, cd. 1373), Real de Granada (mylně), Temprano, Verdal….., Albuela, Alvilla, Alvillo (Řecko), Arvilla, Besto Maduro, Blanco ….Castellano, del País (Burgos, Soria), Legítimo, Pais, Ribera, Rivera, Verdín….., Cagalon, Castellano Bianco (Cadiz, Castellón), Cayetana parda, Cepa Canasta, C. de Lena, De Lena, Gual (Kanárské ostrovy-La Palma), Hogazuela, Hogomela, Nieves Temprano (Zaragoza), Nives Temprano, Ojo de Liebre, Pardilla, Pardillo (mylně), P. de Albillo, Picapol, Prolifera, Raposo, Temprano de Campo Real (Madrid), Temprano de Mora (Madrid), Uva de Lena, Uva Pardilla, Uval (El Hierro-Kanárské ostrovy), Verdaguilla
Původ a rozšíření: Albillo real je starobylá, velmi raná moštová a stolní odrůda původu Vitis vinifera, pocházející z centrálního Španělska, z Kastílie. Roku 2001 byla ve Španělsku vysazena na 1.347 ha163 (jiný údaj uvádí 861 ha roku 2010)200, především v regionech Kastilie-La Mancha (okolí města Toledo, DO Méntrida) a Madrid (DO Vinos de Madrid), na menších plochách i v Andalusii. Tvoří dále součást vín DO Ribeiro v regionu Galície, zde pro zajímavost společně s odrůdou Albillo mayor (Torrontés), pěstována je též v regionu Kastilie-León (DO Ribera del Duero, okolí města Ávila). V DO Vinos de Madrid je odrůda též pěstována společně s odr. Albillo mayor,pro odrůdy jsou zde užívány názvy Torrontés a Albillo. Je třeba si uvědomit, že odrůda je i v regionech Kastilie-La Mancha a Madrid, kde je nejhojněji zastoupena, řazena mezi minoritní odrůdy117 a tvoří pouze malý podíl celkové plochy vinic. Pod názvem Gual je odrůda Albillo real pěstována (patrně již pět století) na Kanárských ostrovech, jako první tyto dvě odrůdy ztotožnil již J. Barrioso (1878). Dnes ji najdeme nepříliš hojně na ostrovech Tenerife (v oblasti Taganana) a La Palma (v oblasti Fuencaliente), pod názvem Uval je vysazena též na ostrově El Hierro (v oblasti El Golfo), kde se má (či měla) jako rarita na vinicích pěstovat i odrůda s názvem Uval negra, která není geneticky identickáC.
Název odrůdy: Název Albillo poprvé v literatuře použil v 15. století španělský ampelograf Alonso de Herrera. Od té doby jím byla pojmenována řada různých, často nepříbuzných odrůd, spojených některými podobnými znaky (malé, bílé bobule aromatické chuti, dozrávající raně až středně pozdně). Název je patrně odvozen z latinského výrazu "albis", v překladu "bílý". V 19. století začali ampelografové k tomuto názvu pro odlišení jednotlivých odrůd připojovat různá adjektiva, zohledňující geografický původ odrůdy, velikost bobulí atd. (odtud "real", v překladu ze španělštiny "skutečné, opravdové" Albillo). Ke skupině odrůd s názvy Albilla nebo Albillo dále v samostatném článku.
Příbuzné odrůdy, možné záměny: Albillo mayor a Albillo real jsou dvě svébytné, geneticky odlišné odrůdyA. Ampelografové dlouho považovali odrůdu Albaranzeuli bianco za klon odrůdy Albillo real, ale genetická analýza, provedená roku 2010, identicitu obou odrůd nepotvrdilaA. Analýza DNA prokázala úzkou příbuznost odrůd Albillo real a Prié blanc (Agostenga), respektive vztah rodič-potomek u těchto dvou odrůd. Je pravděpodobné, že odrůda Albillo real je křížencem odrůdy Agostenga s doposud neidentifikovanou odrůdouB. Odrůdas názvemAlbilla (bez adjektiva) je pěstována v Peru, nejhojněji v regionech Moquegua, Tacna a Ica, kde se z ni vyrábí nejen destilát Pisco, ale také odrůdová vína a kvalitní cuvée, například s odr. Sémillon nebo Sauvignon blanc. O odrůdě je známo, že ji do Peru poprvé přivezl roku 1553 Don Francisco de Caravantes z Kanárských ostrovů, ale zatím nebyla ztotožněna s žádnou ze skupiny odrůd s názvy Albillo či Albilla.
Charakteristika odrůdy: (H)127 Růst je slabší, letorosty jsou polovzpřímené až vzpřímené, výnosy jsou průměrné až nízké. Odrůda raší velmi raně, 2-4. dubna, kvete 27-30. května, zaměká 13-17. července a dozrává velmi raně, 4-7. srpna (region Kastílie-La Mancha), její vegetační cyklus je krátký. Vrcholky letorostů jsou zcela otevřené, slabě až středně silně pigmentované antokyany, s karmínovými okraji, silně až středně silně bíle vlnatě plstnaté. Mladé listy jsou světle zelené s jemným bronzovým nádechem, slabě až středně silně pigmentované antokyany, na rubu silně bíle vlnatě plstnaté. Internodia i nodia jsou na obou stranách zelená, velmi slabě plstnatá, pupeny jsou bez pigmentace antokyany či velmi slabě pigmentované. Úponky révy jsou středně dlouhé. Dospělé listy jsou velmi malé až malé, pentagonální, pětilaločnaté se středně hlubokými výkroji bez zoubku, horní výkroje jsou lyrovité, uzavřené až úzce otevřené, bez zoubku, řapíkový výkroj je lyrovitý s ostrým dnem až klenutý, otevřený, bez zoubku a bez ohraničení žilnatinou. Čepel listu je většinou žlábkovitě prohnutá, líc listu je středně silně puchýřnatý, rub na ploše průměrně plstnatý, na žilnatině bez štětinek až slabě štětinkatý. Žilnatina je bez pigmentace antokyany. Zoubkování na okraji je většinou tupé, průměrně výrazné, s konvexními stranami či s rovnou a konvexní stranou. Hrozny jsou malé, krátké až velmi krátké, válcovité s 1-2 křidélky nebo až pyramidální, kompaktní až středně kompaktní, s velmi krátkou stopkou, bobule středně velké, uniformní, kulaté, bělavé, zelenožluté až nažloutlé, se sklonem na osluněné straně rezavět, s tenkou, průměrně ojíněnou slupkou, s měkkou, nezbarvenou, šťavnatou dužinou neutrální chuti, obsahující semena. Stopečky bobulí jsou obtížně oddělitelné. Réví je tmavě hnědé, rýhované, silné. Je velmi odolná vůči suchu, preferuje písčité půdy, potřebuje dlouhý řez. Je poměrně odolná vůči škůdcům a chorobám s výjimkou oidia, velmi citlivá je na pozdní jarní mrazy v důsledku velmi raného rašení. Odrůda je pro své rané zrání vhodná i do okrajových vinohradnických poloh, ty ovšem musí být dostatečně chráněné před jarními mrazy. V minulosti byla pěstována jako stolní odrůda, byla jednou z prvních odrůd na trhu, hrozny ovšem nejsou příliš odolné při transportu.
Důležitá poznámka na závěr: Popis listů odrůdy Gual z Kanárských ostrovů je značně odlišný co do tvaru a rozměru listů, ty jsou popisovány jako velké, klínovité, s úzce otevřeným až značně překrytým řapíkovým výkrojem s malým průsvitem, s 1-2 zoubky ve výkroji, též bobule jsou zde popisovány odlišně, mají být oválné až mírně zúžené (tupě zašpičatělé), o rozměrech 17 x 15 mm (viz. foto)C.
Charakteristika vína: Typická odrůdová vína jsou zlatožlutá, s vysokým obsahem glycerolua s průměrným obsahem alkoholu, často s vyšším obsahem zbytkového cukru, nižší až střední acidity a mají intenzívní, odrůdovou, jemně muškátovou chuť, kterou doplňuje aroma florální a ovocité s jemnými tóny citrusových plodů, s mírnou hořčinkou v odchodu. V současné době se hrozny ve Španělsku používají též k výrobě tankových vín, vyráběných metodou řízeného kvašení a určených ke spotřebě do roka po lahvování. Hrozny tvoří též součást různých cuvée bílých, ale i červených vín, v DO Ribera del Duero tvoří například i malý podíl ve známém červeném cuvée "Unico" výrobce Vega Sicilia. Toto cuvée přichází na trh minimálně po 14 až 15 letech zrání a patří k nejdražším vínům Španělska. Cuvée se skládá z odrůd Tinta del País (80 %), Cabernet Sauvignon, Malbec, Merlot a malého podílu odrůdy Albillo real.
Literatura a internetové zdroje: 26, 35, 116, 117, 118, 120, 125, 127, 163, 166, 176, 189, 199, 202, A)Robinson J., Harding J., Vouillamoz J. Wine Grapes - A complete guide to 1,368 vine varieties, including their origins and flavours. Allen Lane 2012, pg 22-23. ISBN 978-1-846-14446-2, B)Prie blanc and Legiruela: a unique grape cultivar grown in distant European regions. Schneider, A. et al. Journal Intern. des Sciences de la Vigne et du Vin 44-1 (2010) [online, 2015-07-13]. Dostupné z: http://www.researchgate.net/publication/260636274_Pri_blanc_and_Legiruela_a_unique_grape_cultivar_grown_in_distant_european_regions, C)Variedades de vid de cultivo tradicional en Canarias (ICCA). Zerolo J.; Cabello F.; Espino A.; Borrego P.; Ibañez J.; Rodríguez I.; Muñoz G.; Rubio C.; Hernández M.; (2006) In: Vitis Canarias. Base de datos de variedades de vid de Canarias [online, 2016-06-18]. Dostupné z: http://www.vitiscanarias.com/muestras.aspx, *Prospection and identification of grapevine varieties cultivated in north Portugal and northwest Spain. Martin, J.P. et al. Viti 50 (1), 29-33 (2011) [online, 2015-07-13]. Dostupné z: http://www.vitis-vea.de/admin/volltext/W0 11 794.pdf. *Albillo de Manchuela y Albillo de Méntrida: Dos variedades de vid cultivadas en Castilla La Mancha. Fernández-Gonzáles, M. et al. Instituto de la vid y el vino de Castilla La Mancha, Ctra. Toledo-Albacete, 2008 [online, 2015-07-13]. Dostupné z: http://www.sech.info/ACTAS/Acta nº 54. VI Congreso Ibérico de Ciencias Hortícolas. XII Congreso Nacional de Ciencias Hortícolas/Comunicaciones/Albillo de Manchuela y Albillo de Méntrida. Dos variedades de vid cultivadas en Castilla La Mancha.pdf, *The Academic Wino [online, 2015-07-13]. Dostupné z: http://www.academicwino.com/tag/spain/, *Identificación de variedades de vid admitidas en denominaciones de origen de las Islas Canarias. Rodríguez-Torres, I. et al. (2011) [online, 2016-06-18]. Dostupné z: http://www.vitis-vea.de/admin/volltext/W0%2011%202643.pdf?PHPSESSID=837400a8afdcaca7144f45c6791e8ac1, *Genetic characterization of grapevine (Vitis vinifera L.) cultivars from Castilla La Manche (Spain) using microsatellite markers. Fernandez-Gonzales, M. et al. Vitis 46 (3), 126-130 (2007) [online, 2015-07-13]. Dostupné z: http://www.vitis-vea.de/admin/volltext/w1%2007%201087.pdf.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama