Antinello

20. července 2017 v 14:33 | Martin Šimek |  Odrůdy moštové - A
Synonyma: Antinello Rosa, Antiniello, Antonello, Antonello Rosa
Původ a rozšíření: Antinello je autochtonní, středně pozdní moštová odrůda, pěstovaná na malých plochách v italském regionu Apulie, v provinciích Bari a Barletta-Andria-TraniA. Do národního registru italských odrůd byla zapsána jako jedna z posledních odrůd, až 22.4.2011 pod cd. 446, tvoří součást vín IGT Daunia, Murgia, Puglia a Valle d´Itria197. Odrůdu poprvé popisuje D. Frojo roku 1883 z provincie Bari, roku 2014 zde byla pěstována na ploše pouhých 10 ha v okolí obcí Conversano, Rutigliano a TuriB.
Charakteristika odrůdy: (H) Vrcholky letorostů jsou polootevřené či otevřené, středně silně pigmentované antokyany, silně vlnatě plstnaté. Internodia a nodia jsou na ventrální straně zelená, na dorsální straně jsou zelená, červeně pruhovaná, pupeny jsou silně pigmentované antokyany. První bazální list je měďnatě červený, na rubu je středně silně až silně plstnatý. Růst je středně bujný až slabší s polovzpřímenými až vzpřímenými letorosty. Dospělé listy jsou pentagonální či klínovité, na profilu jsou ploché či ve tvaru V, tří- až pětilaločnaté se středně hlubokými, často otevřenými horními výkroji, líc listu je silně puchýřnatý, takřka bez vrásek, rub listu je na ploše slabě plstnatý, na žilnatině bez štětinek, řapíkový výkroj je otevřený s ostrým dnem, bez lemování žilnatinou, bez zoubku, zoubky na okraji mají rovné či konvexní strany, žilnatina není pigmentovaná antokyany. Hrozny jsou malé až středně velké (9,5-12 cm, 179-195 g), válcovitě kuželovité s 1-4 křidélky, kompaktní, stopka velmi krátká, bobule středně velké (15-18 mm, 2 g), mírně eliptické, průměrně ojíněné, zelenožluté, při úplném vyzrání s růžovým nádechem na osluněném líčku (odtud synonymum Antinello nebo Antonello rosa)B, dužina šťavnatá, nezbarvená, neutrální chuti, obsahuje semena. Cukernatost moštu je průměrná, jeho acidita je vysoká. Odrůda raší, kvete a dozrává středně pozdně. Plodnost bazálních pupenů je velmi slabá. Odrůdová vína jsou vzácností, jemně aromatická, se světle slámově žlutou barvou a plným tělem.
Literatura a internetové zdroje: 163, 197, 202, A)Genetic characterization of grape cultivars from Apulia (Southern Italy) and synonymies in other mediterranean regions. Schneider, A. et al. American Journal of Enology and Viticulture 65 (2) 244-249 (2014) [online, 2015-07-21]. Dostupné z: http://www.researchgate.net/publication/269979227_Genetic_Characterization_of_Grape_Cultivars_from_Apulia_(Southern_Italy)_and_Synonymies_in_Other_Mediterranean_Regions, B)Approvazione relazione tecnica di iscrizione dei vitigni Antinello b.; Minutolo b.; Marchione b; Maresco b; Somarello n. nella lista dei vitigni autoctoni o di antica coltivazione della regione Puglia. Bollettino Ufficiale della Regione Puglia ‐ n. 126 dell'11‐09‐2014 [online, 2015-07-21]. Dostupné z: http://www.regione.puglia.it/web/files/agricoltura/relazione_tecnica_lista_vitigni_autoctoni.pdf, *Eustachio Cazzorla. Antinello da Riscoprire. 07 ottobre 2007 [online, 2015-07-21]. Dostupné z: www.eusto.it/.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama