Bosna a Hercegovina

17. července 2017 v 18:01 | Martin Šimek |  Vinařství v zemích světa
V zemi bylo roku 2007 asi 5.500 ha vinic, situovány jsou v mediterránní zóně, v okolí Mostaru a Jablanice, z velké části v údolí řeky Neretvy a jejich přítoků. Vinice vyprodukovaly r. 2007 asi 21.000 tun hroznů, vyrobeno bylo 46.000 hl vína, na menší části vinic se pěstují i stolní odrůdy. Historie vinařství je dlouhá, víno se zde pěstovalo již v předantické době. Roku 1886, za Rakousko-Uherské monarchie, byl založen vinařský a ovocnářský úřad v Gnojnici. Vína z této oblasti byla u císařského dvora oblíbená, ještě dnes se lze lokálně setkat s pojmem "císařské vinohrady". Po 2. světové válce zažilo vinařství rozvoj v rámci bývalé Jugoslávie, který pokračoval po osamostatnění státu roku 1992 a po stabilizaci politické situace, dnes je zde asi 40 registristrovaných vinařství, která produkují 60 % bílých a 40 % červených vín.
Pěstované odrůdy: Pěstují se zde hlavně dvě místní odrůdy, Žilavka je vysazena na 60 % plochy vinic, Blatina na 35 %. Tyto odrůdy jsou doplněny odr. Kambuša, Krkošije, Beny, Kujundžuša, Smederevka, Vranac, Trnjak, Plavac mali, ale i např. Merlot, Syrah, Cabernet Sauvignon. Nejkvalitnější vína jsou z okolí Mostaru, například mostarská Žilavka obsahuje 70-80 % deklarované odrůdy, doplněné odr. Krkošije a Beny. Víno má zelenožlutou barvu, je suché, dosti plné, s charakteristickým aroma. Z červených vín se nejčastěji vyrábí Blatina, suché víno granátové barvy, s tvrdšími tříslovinami.
Vinařské regiony: Stát je rozdělen na dvě klimatické zóny, zhruba třetina se nachází v mediterrání zóně, na dvou třetinách panuje kontinentální, podhorské klima. Vinohradnictví je koncentrováno v mediteránní zóně. Půda, podnebí a poloha zde nabízejí vinikající podmínky k výrobě kvalitních, regionálních vín. Léta jsou teplá, zimy suché a chladné. Vinohrady se nacházejí ve dvou oblastech, první leží, severně od chorvatského Dubrovniku, v pásmu v okolí měst Citluk, Caoljina, Stolac a Mostar, druhá je více ve vnitrozemí, asi 50 km západně od Sarajeva, zhruba mezi městy Jablanica, Konjic a Prozor.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama