Budai zöld

27. července 2017 v 14:40 | Martin Šimek |  Odrůdy moštové - B
Synonyma: Будаи, Будайский зеленый, Рассеченнолистный, Будаи зёлд, Зёлдбудаи, Зёлсёлё (Rusko, Ukrajina), Badai Zold, Boudai, Boudai Zöld, Boudaisky Vert, Budai, Budai zöld (Francie, cd. 2239), Budai Zöldszölö, Budimsko Zeleno, Rassečennolistnyj, Zelenka, Zöld Budai, Z. Fehér, Zöldszölö, Zöldfehér, Zöldszölö
Původ a rozšíření: Budai zöld je stará, středně pozdní moštová odrůda původu Vitis vinifera, pocházející z Karpatské kotliny a pěstovaná dnes pouze v Maďarsku, především na vulkanických půdách regionů Balaton, Badacsony a Somló, roku 2008 na ploše pouhých šesti hektarů163. Před rokem 1875, tedy před révokazovou kalamitou, byla pěstována hojněji též v oblastech Ászár-Neszmélyi, Kissomlyó a Sághegy. Název odrůdy v překladu z maďarštiny znamená "zelené z Budy" a napovídá, že odrůda byla dříve hojně pěstována také v okolí Budapešti. Některá synonyma by mohla vést k názoru, že se jedná o odrůdu Grüner Barthainer, pěstovanou dnes ještě zřídka ve Štýrsku, ve starých smíšených výsadbách a nazývanou zde též Grünler či Selenika, to je ovšem obecně velmi časté synonymum maďarských a někdy i slovinských odrůd a navíc ampelografické studie ani analýza DNA tuto domněnku nepotvrdily163, 199.
Charakteristika odrůdy: (H) Dospělé listy jsou okrouhlé, pětilaločnaté s hlubokými výkroji, na rubu jsou plstnaté, řapíkový výkroj je široce otevřený až otevřený, lyrovitý až lancetovitý. Hrozny jsou středně velké (160 g), kuželovité, kompaktní, bobule středně velké, okrouhlé, bělavě zelené až žlutavé barvy, slabě tečkované, s nezbarvenou dužinou neutrální chuti, obsahující semena. Odrůda dozrává v polovině září, růst je středně bujný, réví vyzrává uspokojivě, výnosy poskytuje vysoké. Odolnost vůči mrazu je průměrná (-20 °C), vůči houbovým chorobám podprůměrná. Hrozny slouží k výrobě běžných stolních vín světle nazelenalé barvy a svěží acidity. Keře odrůdy Budai zöld slouží na vinicích často k opylení odrůdy Kéknyelű. Literatura a internetové zdroje: 26, 66, 68, 100, 163, 166, 176, 199, 202, *Microsatellite fingerprinting of grapevine (Vitis vinifera L.) varieties of the Carpathian Basin. Halaszi, G. et al. Vitis 44 (4), 173-180 (2005) [online, 2015-09-30]. Dostupné z: http://www.vitis-vea.de/admin/volltext/e051828.pdf, *Hungaricum borszalon [online, 2015-09-30]. Dostupné z: http://hungaricumborszalon.hu/szoloadatlap/szolo/11, *Magtár. Borok és Rendezvények Háza [online, 2015-09-30]. Dostupné z: http://www.almadirendezvenykozpont.hu/magyar-szlfajtak/93-budai-zoeld.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama