Bukettrebe

27. července 2017 v 14:50 | Martin Šimek |  Odrůdy moštové - B
Synonyma: Bocksbeutel, Bouqet blanc (Portugal), Bouquettraube (Německo, Francie, cd. 281, no. 2057), Bouquet Traube (Španělsko), Boxer (Německo), Buket, Bukettraube, Bukettriesling (Chile), Bukett-Riesling (Německo), Bukettrebe, Bukettraube, Muskat-Silvaner, Sylvaner Musqué, Sylvaner-Musqué, Würzburger
Původ a rozšíření: Bukettrebe je pozdní moštová odrůda původu Vitis vinifera, vyšlechtěná roku 1864 Sebastianem Englertem (1802-1880) v Randersackeru u Würzburgu ze semenáčku, který byl původně považován za křížence odrůd Ryzlink rýnský x Sylvánské zelené, ale dle analýzy DNA (INRA Montpellier, Francie) se jedná o křížence Sylvánské zelené x Trollinger (Schiava grossa)A, 199. Nevelké plochy, osazené touto odrůdou, se doposud nacházejí v Alsasku, v departmentech Bas- a Haut-Rhin (roku 1988 asi 9 ha, není již k dispozici žádný registrovaný klon)30 a ve Španělsku (Penendés), ale také například v Zimbabwe. Větší výsadba je v Jižní Africe (roku 2009 na 76 ha), kde se odrůdě od roku 1960 velmi dobře daří a je zde úspěšná. Dává zde jemná a lehká, přirozeně sladká vína, která se mezi svými ctiteli těší takové oblibě, že počet vysazených keřů již přesáhl milion a najdeme je především v oblastech Stellenbosch, Paarl, Swartland a Olifants River. JAR je patrně jedinou zemí, kde se produkují odrůdová vína. Mezi nejznámější výrobce většinou přívlastkových vín kategorie pozdní sběr se řadí vinařství Simonslvlei, Cederberg, Rooiberg, Bovlei či Delheim. Odrůda není identická s Ryzlinkem buketovým (Bouqetriesling) či s odrůdou Bouquetsylvaner, tyto odrůdy byly vyšlechtěny Christianem Oberlinem kolem roku 1900 v Colmaru, je však jedním z rodičů druhé uvedené odrůdy, stejně jako například odrůd Frühmuskat a Scheurebe.
Charakteristika odrůdy: (H) Odrůda je velmi podobná Sylvánskému zelenému, ale má větší sklon k hnilobě a k botrytidě hroznů a dozrává ještě o něco později, 25 dnů po Chasselas, mošto proto většinou mívá vyšší aciditu. Růst je bujný, výnosy jsou vyšší až uspokojivé. Vrcholky letorostů jsou slabě až středně silně bíle vlnatě plstnaté, s bronzovými okraji, mladé listy jsou pavučinovitě ochmýřené, zelenožluté s bronzovými skvrnami. Dospělé listy jsou okrouhlé až pentagonální, středně velké, takřka nečleněné, tří- až pětilaločnaté s mělkými až středně hlubokými horními výkroji, čepel je miskovitě prohnutá nahoru, u řapíku zvlněná, rub listu je slabě plstnatý, řapíkový výkroj je úzce otevřený, se zaobleným dnem až uzavřený s oválným průsvitem, často s překrytými cípy. Zoubky na okraji listu mají širokou bázi, obě strany jsou konvexní. Žilnatina listu je bez pigmentace antokyany. Hrozny jsou středně velké až velké, válcovité až válcovitě kuželovité, kompaktní, bobule jsou středně velké až velké, okrouhlé až z důvodu nahloučení v kompaktním hroznu mírně zploštělé, zelenožluté barvy, na osluněném líčku s bronzovým nádechem, s pevnou slupkou, s dužinou jemně aromatické chuti. Odrůda raší pět dnů po Chasselas, dozrává pozdně, preferuje dlouhý řez.
Charakteristika vína: Lehké víno s jednoduchou strukturou má jemně muškátové aroma, chuť hroznů a (někdy až příliš) živé kyselinky. Literatura a internetové zdroje: 26, 28, 30, 74, 163, 166, 168, 176, 189, 199, 202, A)Die Kreuzungseltern deutscher Rebenneuzüchtungen im Fokus - Was sagt der genetische Fingerabdruck". Maul, E., Schumann, F., Hill, B.H.E., Dörner, F., Bennek, H., Laucou, V., Boursiquot, J.M., Lacombe, T., Zyprian, E., Eibach, R., Töpfer; R. Deutsches Weinjahrbuch 2013 (64. Jahrgang), Seite 128-142, ISBN 978-3800177837, *Wine Grapes - A complete guide to 1.368 vine varieties, including their origins and flavours. Robinson, J., Harding, J., Vouillamoz, J. Allen Lane, 2012. ISBN 978-1-846-14446-2, *Alte fränkische Landsorten: Schätze einer Region. Engelhart, J. Rebe und Wein, Weinsberg 66 (8) 20-21 (2013) [online, 2015-10-06]. Dostupné z: https://www.lwg.bayern.de/mam/cms06/weinbau/dateien/w1_alte_fränk__landsorten_ruw_2-13.pdf.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama