Burra blanca

27. července 2017 v 14:52 | Martin Šimek |  Odrůdy moštové - B
Synonyma: Burrablanca (Španělsko-Kanárské ostrovy)
Původ a rozšíření: Burra blanca je autochtonní, pozdní moštová a stolní odrůda révy původu Vitis vinifera, pěstovaná ve Španělsku, na Kanárských ostrovech, připuštěná k pěstování v DO La Palma, Gran Canaria, El Hierro, Tacoronte-Acentejo a Lanzarote. Ve svých dílech uvádějí tuto odrůdu José López Camuñas (1881) a Julio Rodríguez (1991). Dnes je omezeně pěstována na ostrově Lanzarote a také na severu ostrova Tenerife, v oblasti Valle de la Orotava, izolovaně ji lze objevit též na ostrově El HierroA, B, roku 1999 byla vysazena na ploše 17,53 ha163. Názor, že je odrůda Burra blanca identická s odrůdou Airén168, A se ukázal být správný a byl potvrzen analýzou DNAB. Slovo "burra" v názvu odrůdy znamená v překladu ze španělštiny "oslice", podobné názvy dostávají často velmi výnosné odrůdy (ve smyslu "výnosy jsou tak vysoké, že musí být z vinice dopravovány oslicí s dvoukolákem" atd.)
Charakteristika odrůdy: (H) Vrcholky letorostů jsou otevřené, středně silně plstnaté, středně silně pigmentované antokyany. První bazální list je žlutý s bronzovým nádechem, na rubu středně silně plstnatý. Letorosty jsou poléhavé, internodia oboustranně zelená, červeně pruhovaná, pupeny jsou velmi slabě pigmentované až bez pigmentace antokyany. Dospělé listy jsou velké, pětiúhelníkové, sedmilaločnaté (horní výkroje jsou překryté s oblým dnem, často se zoubkem), na profilu se žlábkem uprostřed (ve tvaru V), na líci hladké, na rubu, na ploše slabě plstnaté, bez štětinek, zoubky mají konvexní strany, žilnatina listu je slabě pigmentovaná antokyany, řapíkový výkroj je lyrovitý, překrytý s malým průsvitem, bez zoubků a bez ohraničení žilnatinou. Hrozny jsou velké, kuželovité s 2-3 křidélky, volnější až středně kompaktní, stopky jsou dlouhé, bobule velké (22 x 17 mm), oválné, zelenožluté, s nezbarvenou, pevnější, průměrně šťavnatou dužinou neutrální chuti, obsahující semena. Stopečky bobulí jsou obtížně oddělitelné. Jednoleté réví je tmavě hnědé, rýhované. Růst je bujný, výnosy bývají vysoké, doporučuje se krátký řez. Odrůda raší a zaměká středně pozdně, vyžaduje dobře exponované, teplé polohy. Hrozny slouží k přímé spotřebě v čerstvém stavu a k výrobě bílých cuvée vín, odrůdová vína jsou neutrálního typu, mají nižší potenciál alkoholu a průměrnou strukturu.
Literatura a internetové zdroje: 122, 123, 163, 168, 176, 200, 202, A)Wine Making Talk [online, 2015-10-10]. Dostupné z: http://www.winemakingtalk.com/grapes/airen.html, B)Variedades de vid de cultivo tradicional en Canarias (ICCA). Zerolo J.; Cabello F.; Espino A.; Borrego P.; Ibañez J.; Rodríguez I.; Muñoz G.; Rubio C.; Hernández M.; (2006) In: Vitis Canarias. Base de datos de variedades de vid de Canarias [online, 2016-06-26]. Dostupné z: http://www.vitiscanarias.com/muestras.aspx.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama