Cañocazo

28. července 2017 v 13:47 | Martin Šimek |  Odrůdy moštové - C
Synonyma: Canocazo, Cañocazo (Francie, cd. 1390), Common Palomino (Austrálie), False Pedro (Austrálie, nikoli JAR !), Hardskin, Hardskin Pedro (Austrálie), Hirsuta, Mollar Blanco (mylně), Pedro (Austrálie), Uva y Blando
Původ a rozšíření: Španělská moštová odrůda původu Vitis vinifera, která dnes není ve své domovině součástí žádné apelace DO ani autorizovanou odrůdou, najdeme ji pouze na malých plochách v okolí Jerezu. Je ale jednou z pěti odrůd, používaných při šlechtění nových odrůd v National research station Jerez. Pravděpodobně již ve třicátých letech 19. století se dostala tato odrůda s kolekcí dalších odrůd z regionu Jerez (Palomino, Pedro Ximénez, Garrido a Galego Dourado) do Austrálie a byla zde pěstována postupně pod názvy Common Palomino, False Pedro a Hardskin Pedro pro odlišení od odr. Pedro Ximénez. Dnes ji zde najdeme na 290 ha, převážně ve státě South Australia, na malých plochách i ve státech New South Wales (Murray Valley Irrigation Areas) a Victoria.
Možné záměny: Odrůda Cañocazo není (i když je to některými zdroji uváděno) identická s odrůdou Galego Dourado, i když je tato odrůda, místy ještě dnes pod názvem (False)Pedro, pěstována v Jihoafrické republice a dříve byla pod názvem Ruthergleen Pedro pěstovaná v Austrálii. Není identická ani s odr. Pedro Luis. Synonymní názvy False Pedro a Ruthergleen Pedro získaly obě odrůdy postupně pro odlišení od odrůdy Pedro Ximénez, se kterou byly dříve často zaměňovány (dále viz. odr. Galego Dourado).
Charakteristika odrůdy a vína: (H) Odrůda středně bujného růstu s polovzpřímenými letorosty. Vrcholky letorostů jsou otevřené, středně silně bíle vlnatě plstnaté, bez štětinek, středně silně na okrajích zabarvené antokyany. Internodia a nodia jsou zelená, slabě plstnatá, bez štětinek, pupeny jsou takřka bez pigmentace antokyany. Úponky révy jsou velmi krátké, mladé listy jsou zelené, takřka bez pigmentace antokyany, na rubu, na ploše slabě vlnatě plstnaté a na žilnatině slabě štětinkaté. Dospělé listy jsou malé, klínovité až oválné (délka 12 cm) se zašpičatělým centrálním lalokem, tří- až pětilaločnaté s mělkými, často překrytými horními výkroji, na líci tmavě zelené, vrásčité, zvlněné, slabě puchýřnaté, lysé, na rubu, na ploše středně silně plstnaté, na žilnatině středně silně plstnaté a silně štětinkaté, řapíkový výkroj je uzavřený s výrazně překrytými cípy, někdy s průsvitem a s ostrým dnem, řapík je narůžovělý, velmi krátký, kratší než hlavní žíla listu, slabě plstnatý. Zoubkování je málo výrazné, tupé, s konvexními stranami. Listí na podzim žloutne, opadává 20. listopadu. Jednoleté réví je eliptické na průřezu, tmavohnědé, podélně rýhované, lysé, lenticely chybí. Hrozny jsou středně velké, kónické, někdy s křidélkem, volnější, s krátkou, průměrně lignifikovanou stopkou, bobule jsou středně velké, nestejné velikosti, okrouhlé až oválné, s tenkou, ale pevnou, středně silně ojíněnou slupkou zelenožluté, žlutavé až zlatožluté barvy, s nezbarvenou, šťavnatou dužinou neutrální chuti, obsahující semena. Stopečky bobulí jsou krátké, těžko oddělitelné. Cukernatost moštu je střední, acidita nízká. Odrůda raší, kvete, zaměká i dozrává středně pozdně, v jerezu raší 22. března, kvete 25. května, zaměká 10. července a dozrává 17. září. Průměrně odolává chloróze a suchu, jakož i houbovým chorobám a škůdcům, citlivější je vůči peronospoře. Výnosy dává vyšší, 2,74 kg na keř, a pravidelnější, než odrůdy Pedro Ximenez a Palomino Fino, ale co do kvality, zdaleka nemá takovou reputaci. Odrůda je používána k výrobě fortifikovaných vín a destilátů.
Literatura a internetové zdroje: 26, 130, 163, 165, 168, 176, 182, 183, 189, 199, 202, *Rare Prints Gallery [online, 2015-10-18]. Dostupné z: http://www.rareprintsgallery.com/store/product/guzman075b, *Molecular characterization of Moroccan grapevine germplasm using SSR Markers for the Establishment of a reference Collection. El Oualkadi, A. et al. Journal International des Sciences de la Vigne et du Vin 43 (3), 135-148 (2009) [online, 2015-10-18]. Dostupné z: http://www.researchgate.net/publication/258998639_MOLECULAR_CHARACTERIZATION_OF_MOROCCAN_GRAPEVINE_GERMPLASM_USING_SSR_MARKERS_FOR_THE_ESTABLISHMENT_OF_A_REFERENCE_COLLECTION,
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama