Cabernet blanc

28. července 2017 v 12:15 | Martin Šimek |  Odrůdy moštové - C
Synonyma: VB 91-26-1, Valentin Blattner 91-26-1
Původ a rozšíření: Cabernet blanc je moštová odrůda, interspecifický kříženec odrůdy Cabernet Sauvignon s neznámou hybridní odrůdou, vyšlechtěný roku 1991 švýcarským šlechtitelem Valentinem Blattnerem v německém Falcku a dále zde selektovaný (vinařská školka Freytag, Neustadt an der Weinstraße, Lachen-Speyerdorf). Od roku 2004 je odrůda právně chráněna, roku 2010 ji k zápisu do knihy odrůd přihlásil Volker Freytag. Mimo Německo (region Falcko, roku 2007 vysazena na ploše 7 ha) je tato odrůda na malých plochách pěstována mj. také v Rakousku, v Nizozemsku, ve Švýcarsku (Achterhoek, Gelderland) a v České republice (například vinařství Chateau Valtice). Potenciální rodokmen odrůdy (viz. foto) sestavila J. Robonson et al.A
Možné záměny: V Austrálii je od 70. let 20. století lokálně pěstována odr. Shalistin, mutace odrůdy Cabernet Sauvignon (Cleggett Wines, Langhorne Creek, Jižní Austrálie), odrůdová vína zde mohou být prodávána též pod názvem Cabernet blanc. Roku 1989 byl v Bakersville (Swan Valley, Západní Austrálie) nalezen semenáček odrůdy Cabernet Sauvignon, který byl později selektován a nově vyšlechtěná odrůda dostala název Cygne blanc, v Austrálii pak byla roku 1999 registrována jako Cabernet Cygne blanc. Vína, vyráběná v USA pod obchodním názvem "Cabernet blanc" nebo "White Cabernet" jsou klarety z odrůdy Cabernet Sauvignon.
Charakteristika odrůdy: Vrcholky letorostů jsou středně silně plstnaté. Dospělé listy jsou typické pro "kabernetové" odrůdy, pentagonální, pětilaločnaté se středně hlubokými až hlubokými výkroji, řapíkový výkroj je úzce otevřený až uzavřený, s ostrým dnem, rub listu je slabě plstnatý. Hrozny jsou malé až středně velké (66-143 g, průměr 110 g), válcovitě kuželovité s křidélky, bobule jsou malé, kulaté, se silnou slupkou, s nezbarvenou dužinou aromatické chuti, obsahující semenna. V hroznech se nacházejí vedle normálně vyvinutých bobulí i "panenské", malé, bezsemenné bobulky, odrůda trpí sprcháváním a hráškovatěním. Hrozny jsou proto velmi řídké a nejsou napadány hnilobou a plísní šedou. Bobule zůstávají dlouho tmavě zelené a působí nezrale, až na začátku sklizně, začátkem října, se barví do žluta. Obzvláště panenské bobule vykazují po vyzrání vysokou cukernatost a extrakt. Odrůda raší a kvete středně pozdně až pozdně, o něco později, než RB, dozrává též středně pozdně až pozdně, 7-14 dní po RB. Růst je bujný se vzpřímenými letorosty, v zóně hroznů je přirozeně slabší olistění, což pomáhá zrání hroznů. Odrůda velmi dobře odolává botrytidě a oidiu, dobře peronospoře a zimnímu mrazu (na úrovni RR). Pro silný sklon ke sprchávání je třeba využívat méně plodné půdy a réví roubovat na slabě rostoucí podnože. Výnosy této odrůdy jsou nejvýše průměrné, 1,7-2,4 kg na keř, v průměru 1,6 kg na keř, jsou kolísavé. Cukernatost moštu je 16,9-19,8 % (v průměru 18,3 %), acidita 6,1-10,5 g/l (v průměru 7,9 g/l).
Charakteristika vína: Pro silnou slupku bobulí je třebaobezřetné macerace, aby v moštu nebyl vysoký obsah fenolů a víno nemělo vyšší hořčinku.Dobře technologicky zvládnutá vínabuketem připomínají elegantní Sauvignon blanc, též v chuti najdeme sauvignonové aroma, ale vedle něho i ryzlinkové tóny. V chuti jsou vína plná, komplexní, kořenitá, mohou se objevit travnaté tóny, zvláště u nevyzrálých hroznů, černobezové a cassis tóny, ale též meruňky a broskve.
Literatura a internetové zdroje: 163, 166, 202, A)Wine Grapes - A complete guide to 1.368 vine varieties, including their origins and flavours. Robinson, J., Harding, J., Vouillamoz, J. Allen Lane, 2012. ISBN 978-1-846-14446-2, *Rebschule Freytag [online, 2015-10-14]. Dostupné z: http://www.rebschule-freytag.de/rebsorten-weisswein-cabernet-blanc.htm, *Der Winzer. 13.01.2012 [online, 2015-10-14]. Dostupné z: http://www.der-winzer.at/?id=2500,5071715, *Wijngoed Gelders Laren [online, 2015-10-14]. Dostupné z: http://www.wijngoedgelderslaren.nl/Cabernet_Blanc.htm, *Winegrowers Supplies - Vine variety information. Derek Pritchard, Dunkery Vineyard, Wootton Courtenay, Minehead, TA24 8RD, UK [online, 2015-10-14]. Dostupné z: http://www.winegrowers.info/index.htm.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama