Camaralet femelle

28. července 2017 v 12:32 | Martin Šimek |  Odrůdy moštové - C
Synonyma: Camaralet, C. Blanc, C. à Fleurs Femelles, C. femelle (Francie, cd. 425, no. 2087), Camarau, Gentil Aromatique (též synonymum pro Gewürztraminer či RR v Alsasku, ale k jejich aroma má odrůda daleko), Moustardet, Petit Camarau
Původ a rozšíření: Camaralet femelle je autochtonní, středně pozdní moštová odrůda původu Vitis vinifera, pocházející z Francie, z regionu Sud-Ouest (département Pyrénées atlantiques), kde tvoří minoritní a vzácnou součást vín AOC Béarn a Jurançon. Roku 2011 byla pěstována pouze na ploše 5 ha na vinicích asi 25 km jihovýchodně od města Pau, ale v rámci zachování této bezesporu zajímavé odrůdy bylo vyselektováno několik nových klonů, z nichž dva jsou již registrovány30. Katalog INRA rozeznává odrůdy Camaralet (H, cd. 3672) a Camaralet femelle (F, cd. 425, no. 2087)26, stejně tak činí roku 2015 i katalog odrůd VIVC163, obě odrůdy nejsou geneticky identické163, 199, přičemž francouzské zdroje, popisující odrůdu "Camaralet", většinou hovoří o odrůdě s gynoidním typem květenství28, 29, 30. Odrůda Camaralet femelle by neměla být zaměňována s odrůdou Camaraou blanc, též vzácně pěstovanou na úbočích Pyrenejí a považovanou zde za méně kvalitní. Dle genetické studie z roku 2007 je odrůda Camaralet femelle velmi těsně geneticky příbuzná se skupinou odrůd Camaraou noir (dále viz tato odrůda)172.
Název odrůdy je dvouslovný, výraz "camaralet" pochází z okcitánštiny, kde slovo "camarau" znamená "dlouhá noha" a poukazuje mimo jiné na fakt, že se jedná o značně starobylou odrůdu, která je v oblasti svého dnešního výskytu pěstována odpradávna. Lasseube je jméno vesničky v départementu Béarn, situované nedaleko města Jurançon, její jméno je odvozen z latinského výrazu "sylva", které v překladu znamená "les"A.
Charakteristika odrůdy: (F) Vrcholky letorostů jsou silně bíle vlnatě plstnaté, mladé listy jsou žlutavé, jemně plstnaté, s bronzovými skvrnami. Dospělé listy jsou pětilaločnaté se středně hlubokými, často široce otevřenými výkroji, které mají oblé dno, často rovnoběžné okraje a někdy zoubek na dně, okraj listu je tupě zoubkovaný, zoubky mají rovné až konvexní strany, řapíkový výkroj je otevřený, lyrovitý. Rub listu je středně silně plstnatý a štětinkatý. Žilnatina listu je bez pigmentace antokyany. Odrůda má malé až středně velké, poměrně kompaktní, válcovitě kuželovité hrozny s křidélky, dlouhé stopky a malé, okrouhlé až protáhle eliptické bobule zelenkavé až zlatožluté barvy. Růst je velmi bujný, odrůda má pouze samičí květy se silným sklonem ke sprchávání, výnosy jsou proto malé až nepatrné, kvalita hroznů a moštu je vysoká, mošt má vyvážený poměr cukrů a acidity. Odrůda raší středně pozdně, asi 9-10 dní po Chasselas, zraje 20-25 dní po Chasselas a patří tedy mezi středně pozdní odrůdy. Dobře odolává botrytidě, ostatním houbovým chorobám průměrně.
Charakteristika vína: Dává jemná a vyvážená, velmi osobitá, plná suchá vína, bohatá na obsah alkoholu, s aroma citrusových plodů, meruněk a sušeného ovoce, ale také medu, skořice, pepře a fenyklu. S odrůdovými víny se dnes již sotva setkáme, ale odrůda je ideální partner v cuvée pro odrůdy Gros Manseng a Petit Manseng, Courbu či Lauzet.
Literatura a internetové zdroje: 26, 27, 28, 29, 30, 163, 166, 168, 172, 176, 199, 202, A)Lionel Osmin et Cie. Vignobles du Sud-Ouest. [online, 2015-10-16]. Dostupné z: http://www.osmin.fr/index.php?option=com_content&view=article&id=26&Itemid=468, *Wine Grapes - A complete guide to 1.368 vine varieties, including their origins and flavours. Robinson, J., Harding, J., Vouillamoz, J. Allen Lane, 2012. ISBN 978-1-846-14446-2.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama