Carignan gris

28. července 2017 v 14:03 | Martin Šimek |  Odrůdy moštové - C
Synonyma: Carignan gris (Francie, cd. 20), Carignan Rose (Francie), Szürke Carignan
Původ a rozšíření: Carignan gris je pozdní moštová odrůdapůvodu Vitis vinifera, mutace odrůdy Carignan, kterou popsal roku 1892 francouz Alois Combettes. Pěstovala se r. 1999 na ploše 24,51 ha163 ve Francii, v regionu Languedoc, v départementech Hérault, Pyrénées Orientales, Aude a Gard, tvoří zde minoritní součást cuvée vín Vin de Pays (zemských vín). Odrůda je na ústupu z vinic, některé novější údaje již hovoří o osazené ploše kolem jednoho hektaru, v okolí města Perpignan168. Mutací odrůdy Carignan gris vznikla patrně odrůda Carignan blanc176, 189. Název odrůdy je odvozen od jména španělského městečka Cariñena v provincii Zaragoza, v regionu Aragon (zmíněného již ve 3. stol. př. Kr. pod jménem Carae), od místa domnělého či skutečného původu odrůdy Carignan (Cariñena).
Charakteristika odrůdy a vína: (H) Vrcholky letorostů jsou zcela otevřené, středně silně bělavě vlnatě plstnaté, slabě pigmentované antokyany, na okrajích jsou světle červeně lemované. Internodia jsou na obou stranách zelená s červenými pruhy, pupeny jsou slabě až průměrně pigmentované antokyany. Apikální listy jsou žlutavě zelené, silně bíle vlnatě plstnaté, bazální listy na rubu středně silně plstnaté, zelené s bronzovým nádechem, ale jejich bělavé plstnaté ochmýření poměrně rychle mizí a listy jsou později lesklé. Dospělé listy jsou velmi velké, pentagonální, pětilaločnaté s mělkými až středně hlubokými výkroji, někdy se zoubkem ve výkroji, zkroucené, na líci silně vrásčité a středně silně, drsně puchýřnaté, na rubu, na ploše jsou slabě plstnaté, na žilnatině jsou velmi slabě štětinkaté, na okraji jsou ostře zoubkované, zoubkování je ve srovnání s ostatními odrůdami poměrně výrazné, zoubky mají širokou bázi a obě strany rovné nebo konvexní, řapíkový výkroj je úzce otevřený až uzavřený, většinou s ostrým dnem, bez zoubku a bez ohraničení žilnatinou. Žilnatina listu není pigmentovaná antokyany. Odrůda má velké až velmi velké, válcovitě kuželovité, kompaktní až středně kompaktní, někdy volnější hrozny, zdvojené či s 1-4 křidélky, velmi krátké stopky a středně velké (15 mm), okrouhlé až mírně obvejčité, šedé až růžově šedé bobule se silnou, průměrně ojíněnou slupkou, se sladkou, nezbarvenou dužinou mírně svíravé chuti, obsahující semena. Růst je bujný, odrůda raší 10 dnů po Chasselas a nebývá tedy ohrožována pozdními jarními mrazy, zraje 30 dní po Chasselas a patří tedy mezi pozdní odrůdy. Je poměrně výnosná, ale pro husté hrozny je náchylná k hnilobě a též k plísni révové a k padlí révovému. Hrozny poskytují svěží, poměrně jednoduchá bílá vína s minerálními tóny v aroma.
Literatura a internetové zdroje: 26, 28, 163, 166, 168, 171, 176, 188, 189, 199, 202, *Jancis Robinson [online, 2015-10-21]. Dostupné z: http://www.jancisrobinson.com/articles/carignan.html, *Préservation et valorisation des cépages rares des régions nord-méditerranéennes - Treize cépages prometteurs. Mahé, H. Institut des hautes études de la vigne et du vin (IHEV) - Montpellier SupAgro - Association Wine Mosaic, 2015 [online, 2017-01-31]. Dostupné z: https://www.supagro.fr/fondation/wa_files/Livret_cepages_prometteurs_HMahe.pdf, https://www.supagro.fr/fondation/wa_files/Preservation_et_valorisation_cepages_autochtones_HMahe.pdf.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama