Castor

31. července 2017 v 14:36 | Martin Šimek |  Odrůdy moštové - C
Synonyma: Кастор (Rusko, Ukrajina), Geilweilerhof B-7-2
Původ a rozšíření: Castor je moštová odrůda, interspecifický kříženec druhé, filiální generace odrůdy Oberlin noir (Oberlin 595) s odrůdou Foster's white Seedling, tedy (Oberlin noir)F1 x Foster's white Seedling, vyšlechtěný v Německu roku 1944 (Bernhard Husfeld, Julius Kühn-Institut, JKI Geilweilerhof, Siebeldingen). Odrůda se komerčně neprosadila a byla stažena z pěstování v pokusných výsadbách. Existuje též její tetraploidní mutace Castor (4N), kterou v Německu selektoval Otmar Bauer163. Obě tyto odrůdy nesou geny Vitis vinifera a Vitis riparia.
Příbuzné odrůdy: V Německu byla roku 1944 stejnými šlechtiteli vyšlechtěna ještě interspecifická odrůda Pollux, s odrůdou Castor mají společnou otcovskou odrůdu Foster's white Seedling, mateřskou odrůdou je v tomto případě interspecifický kříženec, nesoucí označení Oberlin S.P. (tedy odrůda, která vznikla spontánním opylením některé z odrůd z dílny alsaského šlechtitele Ch. Oberlina pylem neznámé odrůdy), v některých zdrojích jsou ovšem tyto dvě odrůdy zmiňovány jako sesterskéB. Též se komerčně neprosadila.
Název odrůdy pochází z latiny (v překladu znamená "bobr"), Castor je mimo jiné také jméno druhé nejjasnější hvězdy v souhvězdí Blíženců, tvořící optickou dvouhvězdu s hvězdou Pollux ve stejném souhvězdí (ve skutečnosti jde o vzácně se vyskytující systém šesti hvězd). Castor a Pollux byli bratři, na oblohu je dle řecké mytologie vysadil Zeus.
Charakteristika odrůdy a vína: (H) Odrůda Castor má zelenožluté, okrouhlé bobule s nezbarvenou dužinou aromatické chuti, obsahující semena. Velmi dobře odolává mrazu, odolnost vůči houbovým chorobám je zvýšená, výnosy jsou vysoké. Odrůdová vína měla v aroma kromě svěžích "ryzlinkových" tónů zřetelný hybridní tón divokých lesních jahodA.
Literatura a internetové zdroje: 100, 163, 166, 170, 171, A)Fremdkomponenten im Aroma von Trauben und Weinen Interspezifischer Rebsorten. Rapp, A. et al. Vitis 19, 13-23, 1980 [online, 2015-10-27]. Dostupné z: http://www.vitis-vea.de/admin/volltext/e017504.pdf, B)Wein-plus Glossar. Castor [online, 2015-10-27]. Dostupné z: http://www.wein-plus.eu/de/Castor_3.0.2087.html, *Universita Hohenheim [online, 2015-10-27]. Dostupné z: https://www.uni-hohenheim.de/lehre370/weinbau/bild_htm/rebenzue/socaspol.htm.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama