Cerason (zkratka Ce)

13. července 2017 v 14:37 | Martin Šimek |  Odrůdy moštové pro červená vína, kniha odrůd ČR
Původ a rozšíření: Cerason je interspecifická moštová odrůda révy (též hybridní odrůda, mezidruhové křížení, PiWi odrůda), určená k výrobě červených vín. Odrůda byla vyšlechtěna roku 1985 ještě v bývalém Československu, v dnešní České republice, kolektivem šlechtitelů Vědeckovýrobního sdružení Resistant Velké Bílovice (později Vinselekt Perná). Šlechtiteli byli Doc. Ing. Miloš Michlovský, CSc., Ing. František Mádl, Prof. Ing. Vilém Kraus, CSc., Lubomír Glos a Vlastimil Peřina. Vlastní křížení a selekce postupně proběhly v Lednici na Moravě, v Břeclavi a v Perné. Odrůda vznikla křížením odrůd Merlan (Merlot x Seibel 13 666) a Fratava (Frankovka x Svatovavřinecké) pod šlechtitelským označením Mi-5-100. Do Státní odrůdové knihy České republiky byla tato odrůda zapsána roku 2008. Zatím se pěstuje pouze na Moravě, v pokusných výsadbách a mezi malopěstiteli, roku 2015 byla vysazena na ploše pouhých 0,55 hektarů. Udržovatelem odrůdy byl jeden ze šlechtitelů, zesnulý Profesor Ing. Vilém Kraus z Mělníka, dnes je jím jeho syn Vilém Kraus, odrůda je od 12.4.2011 právně chráněna, ochranná práva uplynou dne 31.12.2041. Název odrůdy vychází z latinského výrazu "cerasus", v překladu "třešeň, višeň", toto latinské slovo je íránsko-tureckého původu (keras). Název patrně souvisí s chutí, možná i s barvou odrůdového vína. "Cera" znamená v latině i v italštině "vosk", možná by zde tedy mohly hrát roli i voskově ojíněné bobule odrůdy. Cerasus je v současné době také taxonomickým označením podrodu dvouděložných rostlin (třešeň) z čeledi růžovitých (Rosaceae), z rodu slivoň (Prunus).
Rodičovské odrůdy: Merlan je interspecifická moštová odrůda, vyšlechtěná v Moldavsku, ve výzkumném ústavu Vierul v Kišiněvě. Šlechtitelský materiál byl získán přímo od pracovníků tohoto výzkumného ústavu a využit byl kolektivem šlechtitelů Resistant například také při šlechtění sesterských odrůd Laurot, Kofranka a Marlen (které pocházejí ze stejného křížení), odrůdy Nativa, která pochází ze stejných rodičů, ale v tomto případě je Merlan otcovskou odrůdou, ale také odrůd Malverina, Erilon, Savilon a Vesna. Fratava je úspěšný kříženec Lubomíra Glose z Moravské Nové Vsi, který byl kolektivem šlechtitelů Resistant využit též při šlechtění sesterských odrůd Cerason, Kofranka a Marlen a odrůdy Nativa, která pochází ze stejných rodičů v opačném pořadí (v tomto případě je Merlan otcovskou odrůdou).
Charakteristika odrůdy: (H) Růst je středně bujný až bujnější, olistění je husté, se spoustou zálistků. Jednoleté réví je silné, červenohnědé, dobře vyzrávající, pupeny jsou středně velké, zašpičatělé. Dospělý list je středně velký až velký, okrouhlý, nečleněný až třílaločnatý s mělkými výkroji, někdy až pětilaločnatý, líc je slabě puchýřnatý, zvlněný, rub jemně plstnatý. Řapíkový výkroj je mírně otevřený až lehce překrytý s průsvitem, s ostrým dnem, vzácněji zcela překrytý, řapík je středně dlouhý, narůžovělý. Oboupohlavní pětičetné květy v hroznovitých květenstvích jsou žlutozelené, samosprašné. Plodem jsou malé až středně velké, okrouhlé bobule, které jsou ojíněné, tmavomodré až modročerné barvy, dužina je řídká, plné chuti, slabě zabarvená antokyany. Hrozny jsou středně velké (168 g), kuželovitě-válcovité, husté, s křidélkem. Pěstování: Réví dobře vyzrává. Odrůda není příliš náročná na stanoviště a půdy, hodí se pro většinu vedení, vhodné jsou středně dlouhé tažně a podnože SO-4, T 5C, Cr 2 a 125 AA. Výnos je vyšší, 10-15 t/ha při cukernatosti moštu 18-20 °NM a aciditě 8-10,5 g/l. Fenologie: Rašení i květ je středně pozdní, bobule zaměkají ve druhé polovině srpna, sklizňové zralosti dosahuje tato pozdní až velmi pozdní odrůda v polovině října až začátkem listopadu. Choroby a škůdci: Při pěstování pod fungicidní ochranou je odrůda středně odolná vůči napadení plísní šedou (Botrytis cinerea), nadprůměrně odolná vůči napadení plísní révovou (Plasmopara viticola) a padlím révovým (Uncinula necator).
Charakteristika vína: Vína bývají kvalitní, plná, harmonická, jemně aromatická, temně červená, ovocité vůně a ovocité a kořenité chuti, někdy svou až travnatou příchutí mohou připomínat vína odrůdy Cabernet Sauvignon.
Literatura a internetové zdroje: 9, 10, 13, 16, 17, 18, 21, 163, 166, *Kraus, V., Foffová, Z., Vurm, B., Krausová, D. Nová encyklopedie českého a moravského vína. Praha: Praga Mystica, 2005. ISBN 80-86767-00-0, *Pavloušek, P. Encyklopedie révy vinné. Praha: CPress, 2007. ISBN: 978-80-251-1704-0, *Taxon web. Sotolář, R. Vitis vinifera Cerason [online, 2015-05-31]. Dostupné z: http://taxonweb.cz/t/909, *New grapevine varieties with an increased resistance to fungal diseases. P. Pavloušek, A. Korpás [online, 2015-05-31]. Dostupné z: http://www.oiv2007.hu/documents/viticulture/110_pavlou_ek__p_1___korp_s__a__new_grapevine_varieties_with_an_increased_resistance_to_fungal_di.pdf, *Zahrada web [online, 2015-05-31]. Dostupné z: http://www.zahradaweb.cz/informace-z-oboru/vinohradnictvi/Cerason-%E2%80%93-nova-PIWI-odruda-pro-ekologicke-vinohradnictvi__s529x47134.html, *Vinařství Flajšinger [online, 2015-05-31]. Dostupné z: http://www.vinarstviflajsinger.cz/?page_id=13, *Přehled odrùd révy 2016. Ludvíková, I. A kol. Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský, Sekce rostlinné výroby, 2016 [online, 2017-05-16]. Dostupné z: http://eagri.cz/public/web/file/492735/Reva_final_2016.pdf.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama