Floriánka (zkratka Fl)

11. července 2017 v 19:56 | Martin Šimek |  Odrůdy moštové pro bílá vína, kniha odrůd ČR
Synonyma: VČR x MT, Florianka (Česká republika), Morava (katalog VIVC)
Původ a rozšíření: Floriánka (někdy též Florianka) je moštová odrůda révy vinné (Vitis vinifera), určená k výrobě bílých vín, která byla vyšlechtěna ve Šlechtitelské stanici vinařské v Polešovicích na Moravě Ing. Křivánkem a kolektivem šlechtitelů, kříženec odrůd Veltlínské červené rané a Müller Thurgau. Pracovní název křížení byl VČR x MT. Do Státní odrůdové knihy České republiky byla odrůda zapsána roku 2010. Pro své rané zrání a odolnost vůči zimním mrazům je odrůda vhodná i do okrajových poloh obou našich vinařských oblastí. Zatím je pěstována na malých plochách, roku 2015 byla v ČR pěstována na ploše 2,14 ha, podíl vinic v ČR činil 0,1 %. Udržovatelem odrůdy je Radim Masařík, Uherské Hradiště.
Název odrůdy je patrně nepřímo odvozen od jména křesťanského světce a mučedníka Svatého Floriána (250-304 po Kristu), původem z území dnešního Rakouska, který je u nás lokálně považován za patrona vinařů, aniž by měl k vinohradnictví či vinařství přímý vztah. Je spíše typickou postavou štítových výklenků vesnických chalup a rustikálních, především pozdně barokních plastik či morových sloupů na náměstích. Přímou inspirací názvu odrůdy byla ovšem viniční trati "Floriánky" v Blatnici pod Svatým Antonínkem, kde se dnes nachází udržovací vinice s touto odrůdou. V katalogu odrůd VIVC byla odrůda až do r. 2013 zapsána pod (patrně původně šlechtiteli zamýšleným, ale neuznaným) názvem Morava, tento název je doposud i mezi vinaři lokálně používán, dnes je nicméně pod tímto názvem v katalogu VIVC zapsána stejnojmenná srbská moštová odrůda, interspecifický kříženec Morava.
Charakteristika odrůdy: (H) List je středně velký, pentagonální, pětilaločnatý se středně hlubokými, otevřenými dolními bočními výkroji s oblým dnem a středně hlubokými až hlubokými horními bočními výkroji, které jsou většinou uzavřené až překryté, lyrovité s oblým dnem. Profil čepele je rovný, žilnatina listu v okolí připojení řapíku je narůžovělá. Oboupohlavní pětičetné květy v hroznovitých květenstvích jsou žlutozelené, samosprašné. Plodem je malá, okrouhlá, zelenožlutá až žlutá bobule s jemně narůžovělými líčky na osluněné straně. Hrozen je malý až středně velký, středně hustý až hustý, často s jedním dobře vyvinutým křidélkem. Pěstování: Raná až středně pozdní odrůda dozrává okolo 16. září. Při pozdnější sklizni bobule neopadávají, pouze sesychají. Preferuje těžké půdy, na písčitých půdách trpí suchem. Dobře odolává zimním mrazům. Podnože volíme dle půdního typu. Doporučováno je střední vedení, jeden kmínek a jeden tažeň, řez na 6-8 oček. Výnosy bývají průměrné při vysoké cukernatosti a dostatečné aciditě. Choroby a škůdci: Při pěstování pod fungicidní ochranou je odrůda středně odolná vůči plísni šedé (Botrytis cinerea) a padlí (Uncinula necator) a málo až středně odolná vůči plísni révové (Plasmopara viticola).
Charakteristika vína: Barva vína je zlatavá se zelenými reflexy, víno je jemně aromatické, svěží, ve vůni najdeme zralé bílé hrozny, jablko a med, u vyzrálejších vín či vyšších přívlastků se k medovým tónům přidávají i banány a žlutý meloun, víno je v chuti příjemně plné, s delším dojmem po spolknutí doušku.
Literatura a internetové zdroje: 13, 18, 163, 166, *Víno Masařík. Floriánka [online, 2015-05-14]. Dostupné z: http://vino-masarik.cz/cs/florianka/, *Přehled odrùd révy 2016. Ludvíková, I. A kol. Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský, Sekce rostlinné výroby, 2016 [online, 2017-01-14]. Dostupné z: http://eagri.cz/public/web/file/492735/Reva_final_2016.pdf.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama