Fratava (zkratka Fra, Ft)

13. července 2017 v 15:00 | Martin Šimek |  Odrůdy moštové pro červená vína, kniha odrůd ČR
Původ a rozšíření: Fratava je moštová odrůda révy vinné (Vitis vinifera), určená k výrobě červených vín, kříženec odrůd Frankovka a Svatovavřinecké. Byla vyšlechtěna Lubomírem Glosem v Moravské Nové Vsi roku 1973. Od roku 2008 je zapsána ve Státní odrůdové knize ČR. Je vhodná k pěstování v obou vinařských oblastech, pěstována je zatím pouze okrajově a na malých plochách, roku 2015 byla pěstována na ploše 7,37 hektarů, tedy na 0,04 % celkové rozlohy vinic České republiky. Udržovatelem odrůdy v ČR je Lubomír Glos, žádné klony odrůdy u nás nejsou evidovány. Fratava je úspěšný kříženec, který byl následně kolektivem šlechtitelů Vědeckovýrobního sdružení Resistant Velké Bílovice (později Vinselekt Perná) využit při šlechtění odrůd Cerason, Kofranka, Laurot, Marlen a Nativa. Název odrůdy je kombinací názvů obou rodičovských odrůd.
Charakteristika odrůdy: (H) Růst je bujný. Dospělý list je velký až velmi velký, nečleněný nebo třílaločnatý, zřídka až pětilaločnatý s mělkými výkroji, čepel je pětiúhelníková, zvlněná, líc listu tmavozelený, řapíkový výkroj je nejčastěji lyrovitý, úzce otevřený až překrytý s průsvitem. Oboupohlavní pětičetné květy v hroznovitých květenstvích jsou žlutozelené, samosprašné. Plodem jsou středně velké až menší, okrouhlé bobule, slupka obsahuje velké množství červeného barviva, dužina je nezbarvená. Hrozny jsou středně velké až velké, u báze třapiny rozvětvené, nepříliš husté až průměrně kompaktní. Pěstování: Odrůdu je možno pěstovat na rýnsko-hessenském i vysokém vedení. Roste a plodí dobře na podnožích K 5BB, Cr 2 a T 5C, zejména na výjimečně chudých a sušších půdách, na dobrých půdách nebo na menších tvarech nejlépe vyhovuje SO-4. Při všech způsobech vedení je nejvhodnější řez na jeden kmínek a jeden tažeň. Doporučené zatížení pro tuto odrůdu je 4-6 oček na m2. Plodnost je střední až velmi dobrá a pravidelná, často i dosti vysoká. Při vysoké násadě je vhodné provést redukci hroznů, která přispěje k získání vyšší cukernatosti a kvality hroznů a vína. Fenologie: Odrůda zraje středně pozdně, začátkem října, je vhodná i do severních vinařských oblastí, kde dává dobrá vína. Choroby a škůdci: Odrůda není při pěstování pod fungicidní ochranou výrazně choulostivá vůči plísni révové (Plasmopara viticola) ani padlí révovému (Uncinula necator), hrozny nebývají napadány plísní šedou (Botrytis cinerea) ani hnilobou a vydrží velmi dlouho v dobrém stavu na keřích. Odolnost této odrůdy vůči mrazu je dobrá, o něco nižší bývá pouze na úrodných a vlhkých půdách. Poloha a půdy: Velmi dobře prospívá i na půdách chudších a na sušších stanovištích. Právě na sušších lokalitách totiž může vytvářet menší bobule, které vykazují pozitivní vlastnosti z pohledu kvality moštu.
Charakteristika vína: V dobrých polohách dává vína vysoce kvalitní, plná, silně barevná, s nižšími kyselinami a příjemnou tříslovinou. Charakterem a jakostí připomínají vína odrůdy Svatovavřinecké, ovšem s podstatně nižší aciditou. Víno je velmi plné, extraktivní, s výrazně temně červenou barvou, chuťově příjemné. Ve vůni najdeme ovocné a kořenité složky, často konzervované ovoce až povidlové tóny. V chuti se dá objevit červené zralé ovoce, marmeláda, kořenité tóny. Vína se pro nižší aciditu dají konzumovat již jako mladá, ale jsou vhodná i k delšímu zrání, jemná bariková úprava jim dodá další rozměr. Můžeme je také použít ke kupáži, kde vhodně doplňují jiné odrůdy a dodávají směsce plnost a barvu.
Literatura a internetové zdroje: 9, 10, 13, 16, 17, 18, 24, 163, 166, *Přehled odrùd révy 2016. Ludvíková, I. A kol. Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský, Sekce rostlinné výroby, 2016 [online, 2017-05-16]. Dostupné z: http://eagri.cz/public/web/file/492735/Reva_final_2016.pdf, *Pavloušek, P. Encyklopedie révy vinné. Praha: CPress, 2007. ISBN: 978-80-251-1704-0, *Vinařství Glosovi [online, 2015-06-03]. Dostupné z: http://vinarstvi-glosovi.cz/cab-moravia-a-fratava, *Vinařství Flajšinger [online, 2015-06-03]. Dostupné z: http://www.vinarstviflajsinger.cz/?page_id=13.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama