Kober 125 AA (zkratka 125 AA)

13. července 2017 v 16:47 | Martin Šimek |  Odrůdy podnožové, kniha odrůd ČR
Synonyma: Кобер 125АА, Берландиери x Рипариа Кобер 125 АА (Rusko, Ukrajina), 125 AA (Francie, cd. 9191, no. 9928), Berlandieri x Riparia 125 AA, Teleki 125 AA
Původ a rozšíření: Kober 125 AA je podnožová odrůda, interspecifický kříženec (též hybridní odrůda, mezidruhové křížení, PiWi odrůda) amerických druhů révy Vitis berlandieri Planchon x Vitis riparia Michaux. Vyšlechtil ji roku 1896 Franz Kober v rakouském Klosterneuburgu selekcí z materiálu maďarského šlechtitele Sigmunda Telekiho. Telekimu zaslal semenáčky v roce 1886 francouz Euryale Rességuier, který je autorem původního křížení. Podnož je nejvíce rozšířená v Německu, kde byla pěstována roku 1999 na 9 ha podnožových vinic. Dále je používána v Maďarsku, na Slovensku, v severní části Itálie (registrována od roku 1971, cd. 611, jeden registrovaný klon) a v Rakousku, registrována je i v Chorvatsku, Portugalsku, Rumunsku a ve Francii, kde je k dispozici 6 registrovaných klonů, odhadem je vysazeno 200 ha vinic s touto podnoží, převážně v Alsasku, ale v podnožových vinicích se pravděpodobně již nepěstuje. Do Státní odrůdové knihy České republiky byla odrůda zapsána roku 1983. Roku 2010 byla v ČR vysazena na 4 ha podnožových vinic, průměrné stáří vinic bylo v té době 13 let. Od roku 1979 je u nás registrován jeden klon, PO-03, udržovateli odrůdy jsou Ampelos-Šlechtitelská stanice vinařská Znojmo, ŠSV Polešovice a Ing. Alois Tománek. Název odrůdy byl původně pracovním názvem, odvozeným od jména šlechtitele, který jako poslední odrůdu selektoval.
Rodičovské odrůdy: Vitis berlandieri Planchon je původní druh révy, pocházející z jižní části severoamerického kontinentu, divoce rostoucí především v Texasu, v Novém Mexiku a v Arkansasu. Je znám především svou tolerancí vůči vysokému obsahu vápníku v půdě. Když evropské vinice koncem 19. století napadl révokaz, zavlečený z Ameriky a bylo nutné začít roubovat evropské odrůdy původu Vitis vinifera na americké podnože, bylo zpočátku obtížné najít révu, která by dobře prospívala v půdách, bohatších na vápník. To Vitis berlandieri sice splňuje, ale na druhé straně se špatně přizpůsobuje roubování. Proto se různé podnože, odolné révokazu a tolerantní vůči obsahu vápníku v půdě, vyrábí křížením druhů Vitis berlandieri a Vitis riparia, někdy s podílem genů Vitis rupestris nebo Vitis vinifera. Vitis riparia Michaux je původním druhem révy z východního pobřeží severoamerického kontinentu, rozšířený od kanadské provincie Quebec do Texasu, ale divoce rostoucí i v některých vnitrozemských státech, jako například Montana, Severní Dakota či Nebraska. Je to odolná a dlouhověká rostlina, schopná dosáhnout až do vrcholků nejvyšších stromů. Její tmavomodré plody byly používány již původními obyvateli Ameriky k výrobě želé, džemu a pravděpodobně i alkoholických nápojů. Výhodou tohoto druhu révy při šlechtění podnoží je vysoká odolnost vůči mrazu, houbovým chorobám, tolerance vůči révokazu a přizpůsobivost různým půdním typům. Geny Vitis riparia nese i množství hybridních moštových odrůd.
Charakteristika odrůdy: (F) Vrcholek letorostu je polootevřený až uzavřený, hnědozelený až měďnatě zbarvený s narůžovělými okraji, středně hustě bíle vlnatě ochmýřený. Úponky jsou dlouhé. Letorost je červenozelený, průměrně pigmentovaný antokyany, silně obrvený na internodiích i na nodiích. Apikální listy jsou měďnatě zbarvené, bazální listy jsou světle zelené s měďnatým nádechem. Jednoleté réví je eliptického průřezu, šedohnědé až tmavohnědé, na uzlech tmavší, nachové, sametově plstnatě obrvené, internodia jsou dlouhá, průměrné tloušťky. Dospělý list je velký, hladký, tří- až pětilaločnatý s velmi mělkými výkroji, klínovitý se špičatými laloky, tmavozelený, na rubu plstnatý a obrvený, řapíkový výkroj je ve tvaru U až lyrovitý s oblým dnem, široce otevřený až otevřený, hlavní žilnatina je výrazně obrvená, žilnatina v okolí řapíku je nafialovělá. Jednopohlavní (gynoidní) pětičetné květy v hroznovitých květenstvích jsou žlutozelené, potřebují k opylení pyl z jiných odrůd. Hrozen je malý, řídký, bobule jsou velmi malé, kulaté, dlouho zelenohnědé, později modročerné. Pěstování: Produkce dřeva je průměrná až dobrá, schopnost štěpování a řízkování je dobrá. Zakořeňování je velmi dobré, koření ve středních hloubkách. Růst je bujný, naštěpované odrůdy na této podnoži rostou též bujně až středně bujně. Odolnost vůči mrazu je dobrá (-27 až -30 °C), citlivější vůči mrazu je kořenový systém, odolnost vůči suchu je střední až nízká, odolnost vůči révokazu na kořenovém systému je vysoká, na listech průměrná, odolnost vůči houbovým chorobám je vysoká. Je třeba nehnojit příliš velkými dávkami dusíku (rozložit dávky), protože se tak potlačuje příjem draslíku. Podnož je vhodná zejména pro velké tvary, kde zvyšuje sklizně, pro střední tvary v intenzivním hospodaření se pro svou bujnost růstu příliš nehodí.
Půdy: Snadno absorbuje hořčík z půdy. Odolnost vůči vyššímu obsahu vápníku v půdě je průměrná, snáší přibližně 13-18 % aktivního Ca v půdě, chloróze odolává mírně podprůměrně až průměrně. Podnož je vhodná do horších půdních podmínek, do hlinitých a písčitohlinitých, dostatečně vlhkých půd, není vhodná do půd mělkých, suchých a příliš kamenitých. Naopak snese i půdy těžší, slínovité až jílovité, dobré výsledky dává i na spraších. Na jaře je citlivější na nadměrnou vlhkost v půdě. Využití: Afinita k odrůdám původu Vitis vinifera je dobrá, podnož je vhodná jak pro kvantitativní, tak pro kvalitativní odrůdy. Podnož je vhodná i pro velmi plodné odrůdy, osvědčila se pro odrůdy Müller Thurgau, Malverina, Muškát Ottonel, Tramín červený, Sylvánské zelené, Ryzlink rýnský, Rulandské modré či Zweigeltrebe.
Literatura a internetové zdroje: 9, 10, 13, 26, 30, 71, 92, 83, 100, 163, 166, 170, 171, 176, 181, 197, 202, *Forschungsanstalt Geisenheim [online, 2015-03-11]. Dostupné z: http://www.fa-gm.de/fachgebiet-rebenzuechtung-und-rebenveredlung/forschung/unterlagen/berlandieri-x-riparia/kober-125aa/index.html, *Genotyping of grapevine and rootstock cultivars using microsatellite markers. Šefc, K. et al. Vitis 37 (1), 15-20 (1998) [online, 2015-03-11]. Dostupné z: http://www.vitis-vea.de/admin/volltext/e040028.pdf, *Geisenheimer Rebsorten und Klone. Kober 5BB. Forschungsanstalt Geisenheim [online, 2015-03-11]. Dostupné z: http://www.hs-geisenheim.de/fileadmin/Dateien_Hochschule_Geisenheim/Forschung/Angewandte_Biologie/Rebenzuechtung/Unterlagen/1. 25AA.pdf.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama