Kofranka (zkratka Kof)

13. července 2017 v 15:09 | Martin Šimek |  Odrůdy moštové pro červená vína, kniha odrůd ČR
Původ a rozšíření: Kofranka je interspecifická moštová odrůda révy (též hybridní odrůda, mezidruhové křížení, PiWi odrůda), určená k výrobě červených vín. Byla vyšlechtěna kolektivem šlechtitelů Vědeckovýrobního sdružení Resistant Velké Bílovice (později Vinselekt Perná), křížením odrůd Merlan (Merlot x Seibel 13 666) a Fratava (Frankovka x Svatovavřinecké). Šlechtiteli byli Doc. Ing. Miloš Michlovský, CSc., Ing. František Mádl, Prof. Ing. Vilém Kraus, CSc., Lubomír Glos a Vlastimil Peřina. Vlastní křížení a selekce postupně proběhly v Lednici na Moravě, v Břeclavi a v Perné. Do Státní odrůdové knihy České republiky byla odrůda zapsána roku 2011. Udržovatelem odrůdy je Vilém Kraus, Mělník, syn jednoho z šlechtitelů, zesnulého Prof. Ing. Viléma Krause, CSc. Odrůda je od 2.3.2011 právně chráněna, ochranná práva uplynou dne 31.12.2041. Zastoupení ve vinicích je minimální, pěstuje se víceméně pouze v pokusných výsadbách, roku 2015 na ploše 0,42 hektarů. Název odrůdy bývá v podobných případech často kombinací názvů rodičovských odrůd, v tomto případě je jednoznačně inspirován odrůdami Fratava a Frankovka, vyráběná vína mohou typově připomínat vína těchto odrůd. Pracovní název odrůdy byl Mi-5-76.
Rodičovské odrůdy: Merlan je moldavská interspecifická moštová odrůda, vyšlechtěná ve výzkumném ústavu Vierul v Kišiněvě. Šlechtitelský materiál byl získán přímo od pracovníků výzkumného ústavu a využit kolektivem šlechtitelů Resistant např. při šlechtění sesterských odrůd Cerason, Laurot a Marlen (pocházejí ze stejného křížení), odrůdy Nativa, která pochází ze stejných rodičů, ale v tomto případě je Merlan otcovskou odrůdou, ale i odrůd Malverina, Erilon, Savilon a Vesna. Fratava je úspěšný kříženec Lubomíra Glose z Moravské Nové Vsi, který byl kolektivem šlechtitelů Resistant využit též při šlechtění sesterských odrůd Cerason, Laurot a Marlen a odrůdy Nativa, která pochází ze stejných rodičů v opačném pořadí.
Charakteristika odrůdy: (H) Růst je středně bujný až bujný, olistění je husté. Dospělé listy jsou malé až středně velké, okrouhlé, třílaločnaté až pětilaločnaté s mělkými, méně často se středně hlubokými, otevřenými výkroji, čepel listu je zvlněná, líc listu je tmavě zelený, jemně vrásčitý, řapíkový výkroj je široce překrytý, často s malým průsvitem, někdy je také úzce otevřený s ostrým dnem, řapík listu je delší, než střední žíla listu, někdy je stejně dlouhý, je narůžovělý, stejně jako žilnatina v okolí připojení řapíku. Jednoleté réví je červenohnědé, dobře vyzrávající, pupeny jsou středně velké, široké, špičaté. Oboupohlavní pětičetné květy v hroznovitých květenstvích jsou žlutozelené, samosprašné. Plodem jsou malé (12,9 mm, 1,55 g), okrouhlé bobule tmavě modré až modročerné barvy, průměrně ojíněné, jejich dužina je bez zabarvení a obsahuje středně velká semena. Hrozen je malý až středně velký, průměrně kompaktní až kompaktní, kuželovitý, často s dvěma malými křidélky. Pěstování: V České republice dozrává tato pozdní až velmi pozdní odrůda ve druhé polovině až ve třetí dekádě října (v průměru 17. října). Plodnost je vysoká, průměrně 1,98 hroznů na keř, výnos hroznů je vysoký, 3,61 kg na keř. Mošt dosahuje vyšších hodnot acidity a cukernatosti (20,7 %, 9,55 g/l). Doporučuje se odlistění zóny hroznů a 1-3 ošetření proti chorobám ročně. Doporučené zatížení je u této odrůdy 4 až 6 oček/m². Vhodným pěstitelským tvarem je střední vedení s vodorovně vyvázaným tažněm. Kofranka má poměrně husté olistění a proto jsou velmi významné zelené práce na vinici, především dobře provedený podlom, včasné zastrčení letorostů do dvojdrátí, neboť se nezastrčené letorosty často vylamují, a vylamování zálistků v zóně hroznů. Odlistění zóny hroznů má velký význam z pohledu kvalitní fenolické vyzrálosti hroznů. V ročnících s vysokou násadou hroznů je vhodná regulace násady hroznů v době vegetace, v termínu kolem zaměkání bobulí. Regulace násady hroznů je důležitá pro dosažení kvalitní cukernatosti pozdního sběru. Choroby a škůdci: Při pěstování pod fungicidní ochranou odrůda dobře odolává plísni šedé (Botrytis cinerea) a padlí révovému (Uncinula necator), průměrně až podprůměrně odolává plísni révové (Plasmopara viticola). Odolnost vůči škůdcům je dobrá až průměrná. Poloha a půdy: Odrůda má vyšší požadavky na stanoviště, je vhodná pro pěstování v lepších a tradičních vinařských polohách, nejlépe na dobře exponovaných svazích v dobře odvodněných půdách, které ovšem nesmí být suché či vysýchavé.
Charakteristika vína: Z pohledu technologie zpracování hroznů je významná především fenolická zralost slupek a semen bobulí. Na základě fenolické zralosti je třeba optimalizovat různou délku macerace. Již v průběhu macerace je vhodná makrooxidace s následnou mikrooxidací, např. v dřevěném sudě. Nezbytná je jablečno-mléčná fermentace.Vína dobře vyzrávají v dubových sudech, jsou vhodná pro výrobu kupáží s jinými modrými odrůdami. Odrůdová vína jsou intenzívně tmavě rubínově červená, velmi ovocitá, vůně připomíná sušené švestky, višně a lesní plody, jejich chuť je plná, extraktivní, s výraznější tříslovinou.
Literatura a internetové zdroje: 9, 10, 13, 21, 163, 166, *Přehled odrùd révy 2016. Ludvíková, I. A kol. Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský, Sekce rostlinné výroby, 2016 [online, 2017-05-16]. Dostupné z: http://eagri.cz/public/web/file/492735/Reva_final_2016.pdf, *Pavloušek, P. Encyklopedie révy vinné. Praha: CPress, 2007. ISBN: 978-80-251-1704-0, *Pěstitelské vlastnosti a antioxidanty ve vínech nových, interspecifických odrůd. Pavloušek, P. [online, 2015-06-03]. Dostupné z: www.svcr.cz/file/151_1_1/, *Další perspektivní PIWI odrůdy - Kofranka a Marlen. Doc. Ing. Pavel Pavloušek, Ústav vinohradnictví a vinařství, Mendelova univerzita v Brně. In: Vinič a Vino, 6/2010 [online, 2016-04-17]. Dostupné z: http://www.vinicavino.sk/wp-content/uploads/2011/01/VINICaVINO_06_2010_vnutroCS4.pdf, *Taxon web. Sotolář, R. Vitis vinifera Kofranka [online, 2015-06-03]. Dostupné z: http://taxonweb.cz/t/1876, *New grapevine varieties with an increased resistance to fungal diseases. P. Pavloušek, A. Korpás [online, 2015-06-03]. Dostupné z: http://www.oiv2007.hu/documents/viticulture/110_pavlou_ek__p_1___korp_s__a__new_grapevine_varieties_with_an_increased_resistance_to_fungal_di.pdf.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama