Lena (zkratka Le)

11. července 2017 v 20:24 | Martin Šimek |  Odrůdy moštové pro bílá vína, kniha odrůd ČR
Původ a rozšíření: Lena, moštová odrůda vinné révy (Vitis vinifera), vznikla ve Šlechtitelské vinařské stanici v Perné prací šlechtitelů Ing. Františka Zatloukala, Jana Havlíka a Ing. Ludvíka Michlovského z křížení odrůd Lipovina (Hárslevelü) a Irsai Oliver. Šlechtitelský název odrůdy byl (LI x IO) PE 2/67. Do Státní odrůdové knihy ČR byla zapsána roku 2001. Roku 2015 byla pěstována na ploše 5,51 hektarů vinic, výhradně na Moravě, tvořila 0,03 % plochy vinic ČR. Udržovatelem odrůdy je Ing. Miloš Michlovský, CSc. Odrůda je od 13.05.2002 právně chráněna, ochranná práva vyprší 31.12.2032.
Název odrůdy: Lena je ženské křestní jméno, méně užívaná obdoba či domácí podoba jména Lenka. Podle českého kalendáře slaví svátek 21. února. Ženská jména jsou velmi často užívanými názvy odrůd révy, namátkou lze jmenovat odrůdy Bianca, Judit, Paula, Zorka atd.
Charakteristika odrůdy: (H) Růst je středně bujný až bujný s polovzpřímenými letorosty. Dospělý list je malý až středně velký, tmavozelený, pětilaločnatý se středně hlubokými až hlubokými horními bočními výkroji, tvar čepele je pětiúhelníkový. Vrchní strana listu je hladká až velmi slabě nebo slabě puchýřnatá, spodní strana na žilnatinách lehce ojíněná. Řapíkový výkroj je lyrovitý, otevřený, řapík je středně dlouhý, narůžovělý. Oboupohlavní pětičetné květy v hroznovitých květenstvích jsou žlutozelené barvy, samosprašné. Plodem je středně velká, kulatá bobule žlutozelené barvy, s tečkou na líčku. Dužina je rozplývavá, muškátové chuti. Semena jsou středně velká, hruškovitá, s krátkým zobáčkem. Hrozen je středně velký až velký (150 g), středně hustý, dlouhý, válcovitě kuželovitý s křidélky, se středně dlouhou stopkou. Jednoleté réví je středně silné, světle červenohnědé, dobře vyzrávající, pupeny jsou středně velké, tupé. Borka je šedé barvy. Pěstování: Odrůda je vhodná pro obě vinařské oblasti ČR, pro pěstování v okrajových vinařských oblastech, do většiny poloh s výjimkou poloh s častým výskytem jarních mrazíků. Vyžaduje kvalitní oslunění (mírné svahy s jižní expozicí), teplé polohy (kukuřičná oblast). Nevyžaduje zvláštní způsob vedení, nejlépe vyhovuje střední či vysoké vedení na dlouhý tažeň, vhodné jsou na chudších půdách podnože Kober 125 AA nebo CR 2, do hlubších a úrodnějších půd pak SO 4 či Teleki 5C. Výnos je středně vysoký, 7-11 t/ha při cukernatosti 17-22 °NM a aciditě 6-8 g/l. Ve zkouškách pro registraci bylo dosaženo v tříletém průměru 6,5 t/ha při cukernatosti 20 °NM. Fenologie: Doba rašení oček je velmi raná, odrůda kvete raně, bobule měknou koncem července, hrozny dozrávají a sklízí se v polovině září. Choroby a škůdci: Proti napadení houbovými chorobami je méně až průměrně odolná. Proti poškození zimními i jarními mrazy je méně odolná. Bývá napadána hmyzem. Půdy: Vyhovují ji svahovité pozemky na většině půd, výsušné a písčité půdy jsou méně vhodné, vhodnější jsou hlinité a hlinitopísčité.
Charakteristika vína: Pro zpracování hroznů je vhodná přísně reduktivní technologie, ta zachová výrazné muškátové aroma a zároveň i obsah kyselin. V příznivých lokalitách má mošt často vysokou cukernatost. Víno má světle žlutou barvu, je lehké, jemně aromatické, příjemné chuti a vůně, vhodné k používání do směsí s ostatními víny. Aroma je podobné vínům Irsai Oliver, obohacené je navíc jemně kořenitým a karamelovým tónem. Chuť je kratší, lehká, s harmonickým poměrem kyselin. Víno odrůdy Lena se hodí k jídlům asijské kuchyně, není příliš vhodné k archivaci. Hrozny je možné využít pro přímý konzum.
Literatura a internetové zdroje: 8, 9, 10, 13, 16, 17, 18, 163, 202, *Pavloušek, P. Encyklopedie révy vinné. Praha: CPress, 2007. ISBN: 978-80-251-1704-0, *Přehled odrùd révy 2016. Ludvíková, I. A kol. Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský, Sekce rostlinné výroby, 2016 [online, 2017-01-14]. Dostupné z: http://eagri.cz/public/web/file/492735/Reva_final_2016.pdf, *Moravia vitis s.r.o. [online, 2015-05-18]. Dostupné z: http://www.moraviavitis.cz/index.php?UrlQuery=1, *Taxon web. Sotolář, R. Vitis vinifera Lena [online, 2015-05-14]. Dostupné z: http://taxonweb.cz/t/1607.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama