Medea (zkratka Med)

11. července 2017 v 20:35 | Martin Šimek |  Odrůdy moštové pro bílá vína, kniha odrůd ČR
Původ a rozšíření: Medea je moštová odrůda vinné révy (Vitis vinifera), určená k výrobě bílých vín, která vznikla křížením odrůd Müller Thurgau xTramín červený. Původní šlechtitelský materiál pochází z dílny Ing. Josefa Veverky, šlechtitele, který zahájil svou činnost roku 1953 ve Šlechtitelské stanici vinařské ve Velkých Pavlovicích, odkud musel v roce 1959 z politických důvodů odejít, ve své práci pokračoval ve Šlechtitelské stanici v Perné u Mikulova. Je mj. autorem velmi úspěšného novokřížení Pálava, odrůdy, která má stejné rodiče v opačném pořadí (otcovskou odrůdou v případě Pálavy byla odrůda Tramín červený). Selekci odrůdy Medea provedli ve Šlechtitelské stanici vinařské v Perné Doc. Ing. Miloš Michlovský, CSc. a Ing. Pavel Veverka. Název odrůdy je jménem mladší dcery kolchidského krále Aiéta a jeho manželky Eídyie, jedné z nejmocnějších kouzelnic řeckých mýtů, je také ženským křestním jménem řeckého původu (Μηδεια, Médeia, Medeia), které má význam "přemýšlející, meditující". Pracovní název odrůdy byl PE 25/03. Do Státní odrůdové knihy České republiky byla tato odrůda zapsána roku 2014, pěstována je víceméně pouze na pokusných plochách, roku 2015 na ploše 0,24 hektarů vinic. Udržovatelem odrůdy je Ing. Miloš Michlovský CSc., který je i jejím hlavní propagátorem. Odrůda je od 29.8.2014 právně chráněna, ochranná práva vyprší 31.12.2044.
Charakteristika odrůdy: (H) Vrcholky letorostů jsou zcela otevřené, zelené, silně vlnatě plstnaté, na okrajích pigmentované antokyany. Mladé listy jsou zelené, na rubu, na ploše silně vlnatě plstnaté, bez štětinek, na okraji pigmentované antokyany. Úponky jsou velmi krátké až krátké. Růst je středně bujný, letorosty polovzpřímené, zelené s červenými pruhy. Dospělé listy jsou malé až středně velké, okrouhlé, třílaločnaté s mělkými až středně hlubokými výkroji, tmavě zelené, u báze zvlněné, na rubu silně plstnaté, řapíkový výkroj je otevřený, ve tvaru V, horní boční výkroje jsou otevřené, ve tvaru U, zoubky jsou středně výrazné, s konvexními stranami. Hrozny jsou malé (53 g), kompaktní, válcovité, bobule středně velké, mírně oválné, růžové barvy, s dužinou aromatické, muškátovo-tramínové chuti. Výnosy jsou nižší až průměrné, 2,74 kg na keř, 13,7 t/ha, cukernatost moštu je vysoká, 22,1 % při aciditě 5,9 g/l. Fenologie: Doba rašení oček je raná až středně pozdní (15.4.), kvete 7.6., zaměkání bobulí je středně pozdní (16.8.), dozrávání pozdní, na Věstonsku se sklízí 5.-17. Října, listí opadává první týden v listopadu. Choroby a škůdci: Odrůda průměrně odolává sprchávání, nadprůměrně mrazu a roztočům, průměrně odolává peronospoře a oidiu, vůči kterým vyžaduje standardní chemickou ochranu, dobře odolává botrytidě.
Charakteristika vína: Odrůdová vína jsou kvalitní, svěží, s vyšším obsahem alkoholu, jemně aromatického typu, mají žlutozelenou barvu, florální a ovocité tóny ve vůni, ovocitou a kořenitou chuť, typově se podobají vínům odrůdy Pálava.
Literatura a internetové zdroje: 163, *Medea. Šlechtitelská stanice vinařská, Perná. 2014, materiál poskytl šlechtitel, *Vyšlechtil odrůdy Pálava a Aurelius. Přemysl Spěvák, Břeclavský deník - 6. 5. 2015 [online, 2015-05-19]. Dostupné z: http://www.velke-pavlovice.cz/Data/files/2015/Josef_Veverka_Breclavsky_denik_6.5.2015.pdf, *Přehled odrùd révy 2016. Ludvíková, I. A kol. Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský, Sekce rostlinné výroby, 2016 [online, 2017-01-14]. Dostupné z: http://eagri.cz/public/web/file/492735/Reva_final_2016.pdf.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama