Nativa (zkratka Na, dříve Kaberon)

13. července 2017 v 15:28 | Martin Šimek |  Odrůdy moštové pro červená vína, kniha odrůd ČR
Synonyma: L-3-10-34, Kaberon (dřívější název)
Původ a rozšíření: Nativa je interspecifická moštová odrůda révy (též hybridní odrůda, mezidruhové křížení, PiWi odrůda), určená k výrobě červených vín. Odrůda byla vyšlechtěna kolektivem šlechtitelů Vědeckovýrobního sdružení Resistant Velké Bílovice (později Vinselekt Perná), křížením odrůd Fratava (Frankovka x Svatovavřinecké) a Merlan (Merlot x Seibel 13 666). Šlechtiteli byli Doc. Ing. Miloš Michlovský, CSc., Ing. František Mádl, Prof. Ing. Vilém Kraus, CSc., Lubomír Glos a Vlastimil Peřina. Vlastní křížení a selekce postupně proběhly v Lednici na Moravě, v Břeclavi a v Perné. Do Státní odrůdové knihy ČR byla odrůda zapsána roku 2010, žádné klony odrůdy nejsou evidovány. Udržovatelem odrůdy v ČR je Doc. Ing. Miloš Michlovský, CSc. Odrůda je od 4.9.2010 právně chráněna, ochranná práva uplynou 31.12.2040. Zastoupení ve vinicích je minimální, pěstuje se víceméně v pokusných výsadbách, roku 2015 byla vysazena na ploše pouhých 0,45 hektarů.
Název odrůdy: Šlechtitelé nejdříve odrůdu nazývali Kaberon, ale do registračních zkoušek byl navržen dnešní název Nativa. Později sice bylo uvažováno o návratu k původnímu názvu, ale nedošlo k němu. Pracovní název odrůdy byl L-3-10-34. V literatuře jsou někdy obě odrůdy uváděny samostatně, popřípadě dochází k záměně s modrou odrůdou s pracovním názvem Mi 5-26 (Marlen). Název "Kaberon" zřejmě vychází z "kabernetového" typu vína, pro milovníky rébusů lze uvést, že písmena názvu jsou obsažena jak ve jménech šlechtitelů, tak v názvech rodičovských odrůd. Vzhledem k počtu rodičovských odrůd a šlechtitelů se o názvu Nativa dá takřka říci totéž, ale patrně vychází z latiny, kde má slovo "nativus" m.j. významy přirozený, domácí, odtud slovo přešlo např. do angličtiny (native).
Rodičovské odrůdy: Fratava je úspěšný kříženec Lubomíra Glose z Moravské Nové Vsi, který byl kolektivem šlechtitelů Resistant využit též při šlechtění odrůd Kofranka, Cerason, Laurot a Marlen, ty pocházejí ze stejných rodičů, ale otcovskou odrůdou byla odrůda Fratava. Merlan je moldavská interspecifická moštová odrůda z výzkumného ústavu Vierul Kišiněv. Šlechtitelský materiál byl získán přímo od pracovníků tohoto ústavu a využit kolektivem šlechtitelů Resistant například při šlechtění již zmíněných odrůd Kofranka, Cerason, Laurot a Marlen, ale také odrůd Malverina, Erilon, Savilon a Vesna.
Charakteristika odrůdy: (H) Růst je středně bujný až bujný, olistění husté. Dospělý list je středně velký, pentagonální, tří- až pětilaločnatý s mělkými až středně hlubokými výkroji. Čepel je mírně puchýřnatá, mírně zvlněná, na líci lesklá, na rubu jemně plstnatá, profil je ve tvaru V. Řapíkový výkroj je lyrovitý, úzce otevřený až mírně překrytý, s ostrým dnem, řapík je středně dlouhý, jemně narůžovělý. Hrozen je středně velký (130 g), kuželovitě válcovitý, středně hustý až hustý, bobule jsou malé až středně velké, okrouhlé, tmavomodré až modročerné, dužina je řídká, bez zabarvení, plné chuti, obsahuje semena. Jednoleté réví je silné, červenohnědé, dobře vyzrává, pupeny jsou středně velké, zašpičatělé.
Pěstování: Jarními ani zimními mrazy odrůda příliš netrpí, při příliš hustém olistění může dojít ke sprchnutí květenství, vyžaduje intenzívnější zelené práce na vinici. Hodí se pro většinu vedení, nejvíce vyhovuje vedení vysoké, vhodné jsou středně dlouhé až delší tažně, Guyotův řez, doporučené zatížení je 6-8 oček na m², vhodné jsou podnože 125 AA, K 8B a Börner, dle půdních podmínek též SO-4, Cr 2 či T 5C. Výnos je střední až vyšší, 8-14 t/ha při cukernatosti moštu 17-19,5 °NM a aciditě 8-11 g/l.
Fenologie: Rašení i kvetení je středně pozdní, bobule zaměkají v polovině srpna, sklizňové zralosti dosahuje tato pozdní odrůda začátkem až v první polovině října. Choroby a škůdci: Při pěstování pod fungicidní ochranou je odrůda průměrně odolná plísni šedé (Botrytis cinerea), průměrně až dobře odolává plísni révové (Plasmopara viticola), dobře odlává padlí révovému (Uncinula necator). Odolnost vůči škůdcům je dobrá až průměrná. Poloha a půdy: Odrůda je vhodná pro pěstování v tradičních vinohradnických oblastech, vyžaduje teplé a slunné svahovité polohy, doporučovány jsou hlinité až jílovitohlinité půdy, nevyhovují výsušné ani příliš vlhké.
Charakteristika vína: Pro výrobu kvalitních vín je třeba dostatečné fenolové zralosti hroznů a použití jablečno-mléčné fermentace, vhodná je dlouhodobá macerace hroznů a zrání vína v dubových sudech. Takto vyrobená vína jsou extraktivní, harmonická, s výraznější tříslovinkou a s poněkud vyšší aciditou, tmavě červené, rubínové barvy, obsahují kolem 13 % alkoholu. Jsou jemně aromatická, typově snad připomínají vína Merlot či Cabernet Sauvignon, v aroma se objevuje ovocitost s tóny třešní a višní a kořenitost, v buketu též florální tóny. Hrozny s cukernatostí kategorie jakostní víno by měly být macerovány kratší dobu, výsledkem bývá aromatické a svěží, lehčí víno. Zajímavé jsou též různé kupáže s touto odrůdou. Literatura a internetové zdroje: 9, 10, 13, 21, 163, 166, *Přehled odrùd révy 2016. Ludvíková, I. A kol. Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský, Sekce rostlinné výroby, 2016 [online, 2017-01-14]. Dostupné z: http://eagri.cz/public/web/file/492735/Reva_final_2016.pdf, *Pavloušek, P. Encyklopedie révy vinné. Praha: CPress, 2007. ISBN: 978-80-251-1704-0, *Pěstitelské vlastnosti a antioxidanty ve vínech nových, interspecifických odrůd. Pavloušek, P. [online, 2015-06-06]. Dostupné z: www.svcr.cz/file/151_1_1/, *Taxon web. Sotolář, R. Vitis vinifera Nativa [online, 2015-06-03]. Dostupné z: http://taxonweb.cz/t/146, *New grapevine varieties with an increased resistance to fungal diseases. P. Pavloušek, A. Korpás [online, 2015-06-06]. Dostupné z: http://www.oiv2007.hu/documents/viticulture/110_pavlou_ek__p_1___korp_s__a__new_grapevine_varieties_with_an_increased_resistance_to_fungal_di.pdf.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama