Rinot (zkratka Ri)

12. července 2017 v 16:43 | Martin Šimek |  Odrůdy moštové pro bílá vína, kniha odrůd ČR
Původ a rozšíření: Rinot je interspecifická moštová odrůda (mezidruhové křížení, hybrid, PiWi odrůda), kříženec odrůd Merzling x (Villard blanc x Rulandské šedé). Odrůda Rinot byla vyšlechtěna kolektivem šlechtitelů Vědeckovýrobního sdružení Resistant Velké Bílovice (později Vinselekt Perná). Jejími šlechtiteli byli Doc. Ing. Miloš Michlovský, CSc., Ing. František Mádl, Profesor Ing. Vilém Kraus, CSc., Lubomír Glos a Vlastimil Peřina. Vlastní křížení a selekce postupně proběhly v Lednici na Moravě, v Břeclavi a v Perné. Původní, šlechtitelský název odrůdy byl BV 67-6-6. Zápis do Státní odrůdové knihy České republiky proběhl roku 2008. Udržovatelem a držitelem šlechtitelských práv byl roku 2015 Doc. Ing. Miloš Michlovský. Odrůda byla do katalogu odrůd VIVC zapsána až roku 2014. Rinot je odrůda, která je v České republice pěstována zatím pouze vzácně, roku 2015 na ploše 5,01 ha, což činilo 0,03 % veškeré plochy vinohradů ČR. Odrůda je od 27.11.2008 právně chráněna, ochranná práva této odrůdy uplynou 31.12.2038. Název odrůdy vznikl kombinací názvů rodičovských odrůd, vychází z mezinárodního názvu odrůdy Rulandské šedé, tedy Pinot gris.
Rodičovské odrůdy: Villard blanc, též S.V. 12 375, je interspecifická moštová odrůda (PiWi odrůda, hybridní odrůda, mezidruhové křížení), jeden z nejpěstovanějších hybridních kříženců francouzského šlechtitele jménem Bertille Seyve a jeho zetě Victora Villarda. Vyšlechtěn byl ve francouzském městečku Saint-Vallier u Drôme počátkem dvacátého století. Ještě roku 1968 zaujímala plocha vinic s touto odrůdou ve Francii takřka neuvěřitelných 21.396 hektarů. Předpisy EU poté zakázaly pěstování hybridních odrůd za účelem výroby jakostních vín a vinice s touto úspěšnou odrůdou byly proto z velké části vymýceny. Současných cca 350 ha francouzských vinic (stav roku 2007) produkuje především jednoduchá vína, určená především k výrobě vinných destilátů. Odrůda Villard blanc je též často pěstována na pergolách a v zahradách jako stolní odrůda, její hrozny jsou při plném vyzrání velmi chutné a z chuťového hlediska pro svůj hybridní původ pro spotřebitele také zajímavé. Zajímavostí také je, že dekretem z 18. dubna 2008 bylo znovu připuštěno pěstovat mimo jiné i tuto odrůdu k výrobě jakostních vín, protože obsahuje poměrně vysoký podíl genů ušlechtilé révy Vitis vinifera. Menší plochy vinic této odrůdy najdeme mimo jiné také v USA (státy New Jersey, Pennsylvania, Severní Karolína), v Brazílii, v Japonsku, v Mexiku, v Maďarsku a ve státech bývalého SSSR. Odrůda je pro své vlastnosti významná jako partner pro křížení nových odrůd, je jedním z rodičů například odrůdám Bianca, Sirius, Phoenix, Orion či Staufer.
Charakteristika odrůdy: (H) Růst odrůdy Rinot je středně bujný až bujný, réví dobře vyzrává, je středně silné, tmavěji šedohnědé až tmavohnědé. Dospělý list je střední velikosti, pětiúhelníkový, třílaločnatý až pětilaločnatý s mělkými až středně hlubokými, naznačenými až otevřenými horními bočními výkroji, které mají oblé dno, s velmi mělkými či naznačenými dolními bočními výkroji. Profil čepele je plochý, líc listu je lysý, lesklý, žilnatina listu je bez pigmentace antokyany, řapíkový výkroj listu je otevřený s ostrým dnem, s rovnoběžnými stěnami nebo lyrovitý, řapík listu je většinou zelený. Zoubkování na okraji listu je středně výrazné. Oboupohlavní květy v hroznovitých květenstvích jsou žlutozelené, samosprašné. Plodem je malá až středně velká, okrouhlá, průměrně ojíněná bobule, její tvar na profilu je kruhový, barva slupky je žlutozelená až zlatožlutá. Hrozen je středně velký až velký, poměrně dlouhý, protáhle válcovitý s křidélky, volnější až středně kompaktní. Pěstování: Plodnost odrůdy je vysoká, je nutná regulace násady, tvoří až tři hrozny na letorost. Výnosy jsou spíše nižší až průměrné, cukernatost moštu je vysoká až velmi vysoká, jeho acidita dostačující. Pro pěstování je doporučovaná hlinitojílovitá půda, ale na půdu ani na stanoviště není odrůda jinak příliš náročná. Doporučované jsou podnože K 5BB, SO-4 a Cr 2. Nejčastěji je používáno střední vedení a Guyotův řez. Fenologie: Středně pozdní moštová odrůda raší a kvete středně raně, zaměká začátkem srpna a dozrává v druhé dekádě až koncem září. Choroby a škůdci: Při pěstování pod fungicidní ochranou je odrůda odolná vůči plísni šedé (Botrytis cinerea), středně odolná vůči plísní révové (Plasmopara viticola) a odolná vůči padlí révovému (Uncinula necator), jinými chorobami ani škůdci příliš netrpí. Odolnost vůči zimnímu mrazu je mírně nadprůměrná, někdy ale bývá ohrožována pozdními jarními mrazíky. Charakteristika vína: Vína jsou kvalitní, žlutozelená, jemně aromatická, s ovocnými a bylinnými tóny.
Literatura a internetové zdroje: 13, 16, 17, 18, 21, 28, 30, 163, 166, *Taxon web. Sotolář, R. Vitis vinifera Rinot [online, 2017-05-12]. Dostupné z: http://taxonweb.cz/t/1444, *Přehled odrùd révy 2016. Ludvíková, I. a kol. ÚKaZÚZ, 2016 [online, 2017-01-14]. Dostupné z: http://eagri.cz/public/web/file/492735/Reva_final_2016.pdf, *Znalec vín. Rinot [online, 2015-05-20]. Dostupné z: http://www.znalecvin.cz/rinot/, *Za winem - Za vínem. Odmiany winorośli [online, 2015-05-20]. Dostupné z: http://www.zawinem.pl/odmiany-winorosli/, *New grapevine varieties with an increased resistance to fungal diseases, P. Pavloušek, A. Korpás [online, 2015-05-20]. Dostupné z: http://www.oiv2007.hu/documents/viticulture/110_pavlou_ek__p_1___korp_s__a__new_grapevine_varieties_with_an_increased_resistance_to_fungal_di.pdf.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama