Rubinet (zkratka Ru)

13. července 2017 v 15:35 | Martin Šimek |  Odrůdy moštové pro červená vína, kniha odrůd ČR
Synonyma: Tintet (původní název odrůdy), R-27
Původ a rozšíření: Rubinet je moštová odrůda révy vinné (Vitis vinifera), určená k výrobě červených vín, vyšlechtěná roku 1965 ještě v bývalém Československu křížením odrůd (Revolta x Alibernet) x André. Odrůdu vyšlechtil Prof. Ing. Vilém Kraus, CSc. na Mendelově Univerzitě v Brně, v Lednici na Moravě. Odrůda byla dále v Německu, v Ockenheimu, selektována Hermannem Jägerem. Proto se někdy v odborné literatuře můžeme setkat s názorem, že existují dvě samostatné odrůdy stejného názvu, jedna německá a jedna česká. Do Státní odrůdové knihy České republiky byla odrůda zapsána roku 2004. Udržovatelem odrůdy je Vilém Kraus, Mělník. V ČR se pěstuje pouze okrajově, spíše jen na pokusných plochách, roku 2015 bylo vysazeno 2,51 hektarů vinic (jejich průměrné stáří roku 2009 činilo 5 let). Na nepatrných plochách ji najdeme i v Německu, kde je též registrována.
Název odrůdy je složen ze dvou částí, první část, "rubi", patrně evokuje barvu vín, přípona "net" naznačuje, že se jedná o odrůdu kabernetového typu a jedním z rodičů je odrůda Alibernet. Původní název odrůdy byl Tintet, pěstitelské označení pak R-27.
Rodičovské odrůdy: Revolta je odrůda, vyšlechtěná ještě v bývalém Československu, kříženec odrůd (Malingre précoce x Chrupka bílá) x (Čabaňská perla x Corinthe rouge).
Charakteristika odrůdy: (H) Růst je středně bujný až bujný se vzpřímenými letorosty, sklon ke tvorbě zálistků je střední až vysoký. Vrcholky letorostů jsou zcela otevřené, slabě plstnaté, slabě až velmi slabě pigmentované antokyany. Mladé listy jsou zelené, bronzově skvrnité. Dospělý list je malý až středně velký, pětiúhelníkovitý, pětilaločnatý s mělkými až středně hlubokými horními bočními výkroji a s velkými, tupými špičkami. Vrchní strana čepele listu je lysá, velmi slabě až slabě puchýřnatá. Řapíkový výkroj je lyrovitý, úzce otevřený až mírně překrytý s průsvitem, řapík listu je delší, narůžovělý, později až výrazně červený, žilnatina listu je na líci slabě až velmi slabě pigmentovaná antokyany. Oboupohlavní pětičetné květy v hroznovitých květenstvích jsou žlutozelené, samosprašné. Plodem je malá až středně velká, široce elipsovitá, modročerná bobule, dužnina je šťavnatá, vvýrazně, tmavočerveně zbarvená, plné chuti, semena jsou menší, s krátkým zobáčkem. Hrozen je středně velký (142 g), řídký až středně hustý, válcovitě-kuželovitý, s křidélky, se středně dlouhou, často rozvětvenou a červenavě zbarvenou stopkou. Jednoleté réví je tmavě červenavě hnědé, středně silné. Pěstování: Hodí se pro většinu vedení, vhodné jsou delší tažně a střední až vysoké vedení, snáší však i krátký řez. Doporučován je tvar keře s jedním kmínkem, řez na jeden tažeň, dlouhý podle síly keře a jeden dvouoký zásobní čípek. Při přetěžování keře úrodou jsou sklízené hrozny méně kvalitní. Réví dobře vyzrává. Proti poškození zimními i jarními mrazy je odrůda odolná, netrpí příliš sprcháváním. Podle typů půdy volíme také podnože, na chudších půdách Kober 125 AA, do hlubších a úrodnějších půd pak CR 2 nebo SO 4. Výnosy bývají středně vysoké, ve zkouškách pro registraci bylo v tříletém průměru dosaženo 10 t/ha (9-13 t/ha) při cukernatosti 16-19° ČNM a obsahu kyselin 9,5-12 g/1. Hrozny zrají brzy a vydrží na keřích dlouho, což umožňuje odbourávání kyseliny jablečné přímo na vinici. Jednoleté réví je středně silné, tmavě hnědé, dobře vyzrávající, pupeny jsou středně velké, tupé. Fenologie: Doba rašení oček i doba květu je středně raná. Hrozny se vybarvují raně, od poloviny srpna, sklizňová zralost této středně pozdní až pozdní odrůdy začíná začátkem až v polovině října. Choroby a škůdci: Proti napadení houbovými chorobami je odrůda středně odolná, citlivější je na padlí révové (Uncinula necator). Poloha a půdy: Na stanoviště není Rubinet příliš náročný, hůře však snáší sušší, kamenité půdy, vyžaduje půdy hlubší a vododržné, hlinité či hlinitopísčité, dobře snáší půdy vápenaté, prospívá mu kvalitní oslunění (mírné svahy s jižní expozicí) v teplých polohách (kukuřičná oblast).
Charakteristika vína: Charakterem víno připomíná červená vína z jižní Evropy. Hodí se pro technologii školení v sudech barrique. Odrůdová vína jsou výborné kvality, tmavočervená až modročervená, harmonická. Jsou velmi vhodná ke scelování, výsledným vínům dodávají barvu, charakter a plnost, často se scelují s odrůdami Modrý Portugal nebo Frankovka, v horších ročnících i Cabernet Sauvignon. Odrůda je vhodná pro integrovanou produkci hroznů. Typická odrůdová vína jsou neprůhledně sytě červenohnědá, vůně je intenzivní, kořenitě kabernetová, zvláštní, chuť velmi plná, viskózní, kabernetová, tříslovitá, charakteru jižních vín. Ve vůni a chuti můžeme hledat černý rybíz, plody černého bezu, koření. Vína jsou vhodná ke střednědobé archivaci, hodí se ke zvěřině či k pečeným masům.
Literatura a internetové zdroje: 9, 10, 13, 16, 18, 24, 108, 163, 166, 201, 202, *Přehled odrùd révy 2016. Ludvíková, I. A kol. Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský, Sekce rostlinné výroby, 2016 [online, 2017-01-14]. Dostupné z: http://eagri.cz/public/web/file/492735/Reva_final_2016.pdf, *Kraus, V., Foffová, Z., Vurm, B., Krausová, D. Nová encyklopedie českého a moravského vína. Praha: Praga Mystica, 2005. ISBN 80-86767-00-0, *Pavloušek, P. Encyklopedie révy vinné. Praha: CPress, 2007. ISBN: 978-80-251-1704-0, *Taxon web. Sotolář, R. Vitis vinifera Rubinet [online, 2015-06-06]. Dostupné z: http://taxonweb.cz/t/200, *Bundessortenamt. Neuzulassungen - Beschreibung der Merkmale und Eigenschaften (Stand:11.06.2013). [online, 2015-06-06]. Dostupné z: http://www.bundessortenamt.de/Downloads/WP/Neuzulassungen_Wert/wert_rbe_2007.pdf.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama