Svojsen (zkratka Svj)

12. července 2017 v 17:18 | Martin Šimek |  Odrůdy moštové pro bílá vína, kniha odrůd ČR
Původ a rozšíření: Svojsen je pozdní moštová odrůda révy původu Vitis vinifera, vyšlechtěná v sedmdesátých letech 20. století Profesorem Ing. Vilémem Krausem. Vznikla křížením odrůd (Rulandské šedé x Feteasca alba) x Ryzlink rýnský. Do Státní odrůdové knihy České republiky byla tato odrůda zapsána roku 2015, téhož roku byla pěstována v podstatě pouze na pokusných plochách. Od 2.10.2015 je odrůda právně chráněna, ochranná práva uplynou 31.12.2045. Udržovatelem odrůdy v ČR byl zesnulý Profesor Ing. Vilém Kraus, nástupníkem je jeho syn Vilém KrausA. Šlechtitelský název odůdy byl C 2-36, sesterskými odrůdami této odrůdy jsou odrůdy s názvy Rulenka (C 8-28) a Ruler (C 2-32), všechny tři uvedené odrůdy Prof. Ing. Vilém Kraus po skončení studia daroval slovenskému šlechtiteli Ondreji Korpásovi, který je dále selektovalB. Odrůda Svojsen (na Slovensku též Svoj sen) i další dvě výše zmíněné odrůdy je proto dnes populárnější právě na Slovensku, pěstovány jsou nehojně ve Strekovském rajónu, v Malokarpatské vinařské oblastiB.
Charakteristika odrůdy a vína: (H, fotodokumentace odrůdy viz.A) Pozdní odrůda raší středně pozdně, dosahuje plné zralosti v polovině října. Růst je středně bujný. Vrcholky letorostů a apikální listy jsou zelenobronzové, první bazální list je zelený s bronzovými skvrnami, výrazně členěný, klínovitý s protáhlým centrálním lalokem, letorosty jsou zelené s červenými pruhy až červené. Dospělé listy jsou středně velké, pětiúhelníkovité, pětilaločnaté se středně hlubokými až hlubokými, široce otevřenými horními i dolními výkroji ve tvaru U, s oblým dnem, řapíkový výkroj je uzavřený až mírně překrytý s vřetenovitým průsvitem, s ostrým dnem. Žilnatina listu je bez pigmentace antokyany. Hrozny jsou malé, kompaktní, válcovité až kuželovité s křidélky, bobule malé, okrouhlé, žlutozelené, na osluněném líčku až zlatožluté, s nezbarvenou dužinou, obsahující semena. Při pěstování pod fungicidní ochranou je odrůda odolná proti napadení peronosporou a oidiem a průměrně odolná proti napadení plísní šedou. Odrůda je odolná proti sprchávání. Výnosy poskytuje stabilní, nižší až průměrné, nevyžaduje redukci výnosů. Cukernatost moštu je vysoká. Odrůdová vína jsou velmi dobré kvality, žlutozelené barvy, jemně aromatická, s ovocnou a bylinnou vůni a chutí s tóny mandarinek, citrusových plodů a pomerančové kůry, se stopami minerality a kořenitosti, svěží, plná a harmonická. Odrůda Rulenka je vhodná především k výrobě vysokých přívlastků a botrytických výběrů, poskytuje vína ryzlinkového typu, výrazněji aromatická a plnější.
Literatura a internetové zdroje: 163, 202, A)Přehled odrùd révy 2016. Ludvíková, I. A kol. Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský, Sekce rostlinné výroby, 2016 [online, 2017-05-05]. Dostupné z: http://eagri.cz/public/web/file/492735/Reva_final_2016.pdf, B)Svoj sen a Rulenka. In: VinoGuru.sk, 15. februára 2017 [online, 2017-05-05]. Dostupné z: http://vinoguru.sk/svoj-sen-rulenka/.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama