Vesna (zkratka Ves)

12. července 2017 v 17:53 | Martin Šimek |  Odrůdy moštové pro bílá vína, kniha odrůd ČR
Původ a rozšíření: Vesna je interspecifická moštová odrůda révy (též hybridní odrůda, mezidruhové křížení, PiWi odrůda), určená k výrobě bílých vín. Byla vyšlechtěna v České republice Doc. Ing. Milošem Michlovským, CSc a kolektivem šlechtitelů Vědeckovýrobního sdružení Resistant Velké Bílovice (později Vinselekt Perná). V týmu šlechtitelů byli ještě Ing. František Mádl, Prof. Ing. Vilém Kraus, CSc., Lubomír Glos a Vlastimil Peřina. Vlastní křížení a selekce postupně proběhly v Lednici na Moravě, v Břeclavi a v Perné. Pracovní název odrůdy byl BV-12-141. Odrůda Vesna vznikla křížením interpecifických odrůd "Rakiš" (Villard blanc x Veltlínské červené rané) a "Merlan" (Merlot x Seibel 13666), tento údaj uvádějí i katalog odrůd VIVC a novější zdroje163, A. Ve starších zdrojích lze objevit mylný údaj, že se jedná o složitého křížence [(Merlot x Vitis amurensis Ruprecht) x /(Agadai x Muscat of Alexandria)/ x Muscat de St. Vallier blanc)] x (Nimrang x Pierrelle)21. Do Státní odrůdové knihy České republiky byla odrůda zapsána roku 2012, roku 2015 byla pěstována na ploše pouhých 0,35 hektarů vinicA, malé výsadby se nacházejí například v Dubňanech. Od 15.8.2012 je odrůda právně chráněna, ochranná práva uplynou 13.12.2042, je zastupována Ing. Milošem Michlovským, CSc., ten je udržovatelem odrůdy a jejím hlavní propagátoremA.
Rodičovské odrůdy: Rakiš (Rakisch) je interspecifická moštová odrůda, vyšlechtěná ještě v bývalém Sovětském Svazu, která byla kolektivem šlechtitelů Resistant využita též při šlechtění sesterských odrůd Savilon a Malverina (obě pocházejí ze stejného křížení). Mateřská odrůda odr. Rakiš, tedy odrůda Villard blanc, je známá též pod šlechtitelským označením S.V. 12 375. Merlan je interspecifická moštová odrůda, vyšlechtěná v Moldavsku, ve výzkumném ústavu Vierul v Kišiněvě. Šlechtitelský materiál byl získán přímo od pracovníků tohoto výzkumného ústavu a využit kolektivem šlechtitelů Resistant například při šlechtění odrůd Cerason, Kofranka, Laurot, Marlen, Nativa, Erilon, Savilon, Malverina a Vesna.
Název odrůdy: Vesna je bohyně mládí, života, mladé nespoutané lásky a jara ve slovanské mytologii. Někdy byla ztotožňována s bohyní Ladou, v křesťanské angelologii je ztotožňována s archandělem Anaelem nebo bohyní Venuší. Její strom byla bříza, která ze všech lesních stromů na jaře raší jako první.
Charakteristika odrůdy a vína: (H) Růst je středně bujný až bujný, réví je silnější, vyzrává dobře, má hnědou až hnědočervenou barvu. Vrcholky letorostů jsou zelené s narůžovělými okraji. Dospělý list je středně velký až velký, pětiúhelníkový, pětilaločnatný se středně hlubokými až hlubokými výkroji, které mají většinou oblé dno, horní výkroje jsou často uzavřené s průsvitem až mírně překryté, řapíkový výkroj je překrytý s průsvitem, s ostrým dnem. Plodem je malá, kulatá bobule zelenožluté až zlatožluté barvy s nezbarvenou dužinou, obsahující semena. Hrozen je středně velký až větší, křídlatý, cylindrický, středně kompaktní. Odrůda raší raně až středně pozdně, zaměká v polovině srpna, dozrává pozdně, sklízňová zralost přichází v polovině října. Odolnost vůči houbovým chorobám obecně je zvýšená, při pěstování pod fungicidní ochranou je odrůda středně odolná vůči napadení plísní šedou a peronosporou a odolná vůči napadení oidiem, průměrně odolává sprchávání. Výnosy poskytuje tato odrůda střední až vyšší, pravidelné, cukernatost moštu je vysoká až velmi vysoká. Odrůdová vína jsou velmi kvalitní, žlutozelené až žluté barvy, ovocné a květinové vůně, ovocité chuti, plná, svěží, oblá a harmonická, jemně aromatického typu. Literatura a internetové zdroje: 21, 163, A)Přehled odrùd révy 2016. Ludvíková, I. A kol. Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský, Sekce rostlinné výroby, 2016 [online, 2017-01-14]. Dostupné z: http://eagri.cz/public/web/file/492735/Reva_final_2016.pdf.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama