Brun argenté

17. ledna 2018 v 11:33 | Martin Šimek |  Odrůdy moštové - B
Synonyma: Вакарез, Камарез, Камарезо, Камере дю Гард, Вакарезо, Брюн Аржентэ (Rusko, Ukrajina), Argenteuil, Arzhente, Bakarezo, Brun Argenté (Francie, cd. 52), Bryun, Camarèse (Chusclan), Camarèzo, Camares du Gard, Cinsaut 2, Kamaredyu Gard, Kamarez, Madeleine, Vacarèze Blanc, Vaccarèse, Vaccareso, Vaccareze, Vakarez
Původ a rozšíření: Brun argenté je starobylá, autochtonní, pozdní moštová odrůda původu Vitis vinifera, pěstovaná (též pod názvem Vaccarèse) ve Francii, v regionu Provence-Alpes-Côte d'Azur, v údolí řeky Rhôny, doporučená k pěstování v départamentech Vaucluse a Gard (pěstovaná je zde zejména v okolí obce Chusclan), připuštěná v départamentech Ardèche, Drôme, Hérault a Pyrénées-Orientales. Ve Francii byla roku 2011 vysazena na ploše 11 hektarů, v současnosti je k dispozici jeden registrovaný klon odrůdy30. Tvoří součást cuvée vín AOC Côtes du Rhône, Côtes du Rhône-Villages, Gigondas, Rasteau, Vacqueyras a je jednou ze 13 odrůd, které mohou být míseny do cuvée vín AOC Châteauneuf-du-Pape (v praxi se tak ovšem děje spíš vzácně a v malém množství)30. Uplatnění nachází odrůda Brun argenté například také ve vínech Château Mont-Redon. Na malých plochách ji najdeme také v Austrálii (stát Victoria) a ve Španělsku. Název této odrůdy je spojením dvou francouzských výrazů, "brun" (hněď, hnědý) a "argenté" (stříbro, stříbrný) a nejpravděpodobněji odkazuje na velmi tmavou až hnědavou slupku bobulí a stříbřitý rub listůA. Odrůda byla patrně poprvé písemně zmíněna již roku 1538 z départamentu Vaucluse, z obce Saturnin-lès-Avignon, pod názvem VaccarèseA.
Příbuzné odrůdy, možné záměny: Odrůda s názvem Brun Fourca, pěstovaná nehojně v regionech Provence a Languedoc, není odrůdě Brun argenté blíže příbuzná. Výraz Brun je také synonymem v Provence pěstované, ale nepříbuzné odrůdy Téoulier noir.
Charakteristika odrůdy a vína: (H, G) Vrcholky letorostů jsou lehce zploštělé, zelenkavé, pavučinovitě ochmýřené až slabě plstnaté. Apikální listy jsou lesklé, pavučinovitě ochmýřené, světle zelené s bronzovým nádechem. Dospělé listy jsou tmavozelené s lehkým modravým nádechem, silné, pětilaločnaté s hlubokými výkroji, líc listu je středně silně puchýřnatý, zejména v blízkosti řapíku, rub středně silně až silně štětinkatý, okraj listu je středně výrazně zoubkovaný, zoubky mají úzkou bázi a rovné nebo konvexní strany, řapíkový výkroj je úzce otevřený, lyrovitý až mírně překrytý s průsvitem. Žilnatina listu je bez pigmentace či slabě pigmentovaná antokyany. Na podzim listí částečně červená. Hrozny jsou menší až středně velké, více či méně kompaktní, válcovitě kuželovité až krátce kuželovité, často s křidélky, stopky středně dlouhé až dlouhé, z velké částí lignifikované, bobule středně velké až větší, okrouhlé nebo mírně oválné, černomodré barvy, s nepříliš šťavnatou, nezbarvenou dužinou neutrální chuti, obsahující semena. Stopečky jsou dlouhé. Odrůda raší středně pozdně, 10 dnů po Chasselas, dozrává pozdně, 28-32 dnů po Chasselas, je citlivá vůči botrytidě a peronospoře, podprůměrně odolává mrazu (-15 až -18°C). Plodnost je vysoká, vyhovuje krátký řez, dobře prospívá na chudších půdách, v teplých a dobře exponovaných polohách. Růst je středně bujný, réví dobře vyzrává, výnosy jsou průměrné. Odrůdová vína jsou světlejší červené barvy, svěží, elegantní a ovocitá, s florálním buketem, s vyšším obsahem tříslovin a s nižším obsahem alkoholu, proto je mísení s víny odrůdy Garnacha tinta (do červených a rosé cuvée vín), která má potenciální obsah alkoholu vyšší, oboustraně přínosné.
Literatura a internetové zdroje: 26, 28, 29, 30, 100, 163, 166, 168, 176, 189, 199, 202, A)Wine Grapes - A complete guide to 1.368 vine varieties, including their origins and flavours. Robinson, J., Harding, J., Vouillamoz, J. Allen Lane, 2012. ISBN 978-1-846-14446-2.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama