Cabernet Cantor

19. ledna 2018 v 11:45 | Martin Šimek |  Odrůdy moštové - C
Synonyma: FR 523-89 R, F 523-89 R, Cabernet Cantor (Francie, cd. 6794), Kantor (Polsko)
Původ a rozšíření: Cabernet Cantor je raná až středně pozdní moštová odrůda, interspecifický kříženec odrůd Chancellor (Seibel 7053) x Solaris [Merzling x (Severnyi x Muscat Ottonel)]163. Katalog odrůd VIVC sice uvádí původ Vitis vinifera (a také barvu bobulí "rouge"), otcovská odrůda Solaris (a tím i výsledné křížení) nicméně nese podíl genů jiných druhů révy, konkrétně jsou jimi Vitis amurensis, Vitis labrusca, Vitis lincecumii, Vitis rupestris. Odrůda Cabernet Cantor byla vyšlechtěna roku 1989 Norbertem Beckerem (Staatliches Weinbauinstitut Freiburg im Breisgau, Abteilung Weinbau, Německo), od roku 2000 je právně chráněna, od roku 2010 registrována163. Mimo Německo je odrůda na malých plochách pěstována například ve Švýcarsku, Velké Británii, v Belgii, v Litvě a v Polsku28, 77.
Název odrůdy: Slovo "cabernet" vzniklo v oblasti Médoc, v regionu Bordeaux, patrně je odvozeno od latinského výrazu "caput", zde ve smyslu "odrůda révy, dávající černá vína". Poprvé bylo v literatuře zmíněno až roku 1866A. Adjektivum v názvu odrůdy, výraz "cantor", je složeninu názvu rodičovských odrůd, zároveň též latinským výrazem s významem "osoba, vedoucí lidi ve zpěvu, někdy též v modlitbě", později přeneseně také "učitel".
Charakteristika odrůdy a vína: Hrozny jsou středně velké (150 g), volné nebo středně kompaktní, kuželovité, někdy rozvětvené či s křidélky, stopky jsou dlouhé, silné, částečně lignifikované, bobule jsou středně velké (2 g), nestejné velikosti, okrouhlé až mírně oválné, modročerné barvy, silně ojíněné, s dužinou neutrální chuti, obsahující semena. Růst je bujný až velmi bujný, letorosty jsou vzpřímené, odrůda vyžaduje náročnější zelené práce na vinici. Odrůda raší a kvete středně pozdně, několik dní před Rulandským modrým, dozrává raně až středně pozdně, jeden týden před touto odrůdou, v Polsku se sklízí 5.-15.10 při SAT 2650°C. Pro pěstování vyhovují polohy, vhodné pro RM. Odrůda velmi dobře odolává peronospoře, botrytidě, hnilobě hroznů a exkorióze, o něco citlivější může být vůči oidiu, nadprůměrně odolává zimnímu mrazu, nemá sklon ke sprchávání. Výnosy poskytuje odrůda 12,5-14,5 t/ha při cukernatosti moštu o 4-8 °Oe vyšší, než RM, kvalita hroznů se zvyšuje redukcí výnosů, doporučené jsou výnosy maximálně 2 kg na keř. Odrůda dobře snáší krátký i dlouhý řez. Odrůdová vína jsou intenzívní červené barvy, kořenitá, extraktivní, bohatá na alkohol, taniny a barviva, vhodná ke školení v barikových sudech, v aroma objevíme třešně, koření, papriku či švestky, i přes svůj hybridní původ v sobě spojující charakter odrůd CS a Merlot.
Literatura a internetové zdroje: 28, 74, 77, 163, 166, 181, A)Centre National de ressources Textuelles et Lexicales. Cabernet, subst. masc. [online, 2018-01-15]. Dostupné z: http://www.cnrtl.fr/etymologie/cabernet, *Winegrowers Supplies - Vine variety information. Derek Pritchard, Dunkery Vineyard, Wootton Courtenay, Minehead, TA24 8RD, UK [online, 2018-01-15]. Dostupné z: http://www.winegrowers.info/index.htm.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama