Cabernet Jura

24. ledna 2018 v 11:34 | Martin Šimek |  Odrůdy moštové - C
Synonyma: Cabernet Jura 5-02, VB 5-02, Valentin Blattner 5-02, Каберне Юра (Rusko, Ukrajina)
Původ a rozšíření: Cabernet Jura je pozdní, interspecifická moštová odrůda, kříženec odrůdy Cabernet Sauvignon s nezmámou rezistentní (PiWi) odrůdou, kterou vyšlechtil roku 1991 švýcarský šlechtitel a vinař Valentin Blattner. Vlastní křížení i výběr semenáčků proběhlo v městečku Oberwil u Basileje, semenáčky byly selektovány roku 1992 ve VÚ pro biologické zemědělství (FiBL) Oberwil, v roce 2000 přihlásil odrůdu Volker Freytag k právní ochraněB. Podle genetické analýzy obsahuje gen rezistence k perenospoře Rpv12, neobsahuje geny Rpv10, Rpv3 ani Ren3, otcovská odrůda, použitá jako donor rezistence, tak má alespoň částečný původ ve Vitis amurensis7. Odrůda je uvedena v registru odrůd Švýcarska, pěstována byla ve Švýcarsku roku 2009 na ploše 19,5 ha, vzácně ji najdeme také v Belgii, v Nizozemsku, v Německu (zde je též registrovanou odrůdou), ve Francii a v České republice7. Katalog odrůd VIVC bez bližších údajů uvádí odrůdu s názvem Cabernet Jura 2 stejného šlechtitele163.
Název odrůdy: Slovo "cabernet" vzniklo v oblasti Médoc francouzského regionu Bordeaux, patrně je odvozeno od latinského výrazu "caput", zde ve smyslu "odrůda révy, dávající černá vína". Poprvé bylo v literatuře zmíněno až roku 1866A. Adjektivum Jura v názvu odrůdy je odvozeno od jména švýcarského kantonu Jura, kde se nachází vinařský statek šlechtitele (ten je ve švýcarském Soyhières, v kantonu Jura, v distriktu Delémont).
Charakteristika odrůdy: (H, G) Vrcholky letorostů jsou žlutozelené, hladké, téměř lysé až středně silně plstnaté, slabě pigmentované antokyany, mladé listy jsou načervenalé. Dospělé listy jsou velké až velmi velké, tří- až pětilaločnaté s mělkými, méně často středně hlubokými výkroji, na profilu ve tvaru V, řapíkový výkroj je uzavřený s okrouhlým průsvitem, někdy úzce otevřený, s oblým dnem, líc listu je velmi slabě puchýřnatý, rub listu je na ploše lysý až slabě plstnatý, na žilnatině slabě štětinkatý, zoubky mají rovné strany a úzkou bázi. Žilnatina je u báze červeně pigmentovaná antokyany. Řapík je dlouhý, narůžovělý. Na podzim listy téměř úplně zčervenají. Hrozny jsou středně velké až větší, válcovitě kuželovité s 1-2 křidélky, volnější až středně kompaktní, někdy i kompaktní, stopky středně dlouhé, slabě lignifikované, narůžovělé, bobule menší až středně velké, nestejné velikosti, kulaté, modročerné (v hroznu se mohou vyskytnout i nevyzrálé, zelené bobule), silně ojíněné, se silnou, pružnou slupku, s dužinou neutrální, kabernetové chuti, obsahující semena. Bobule se při přezrání scvrkávají a hrozinkovatí. Jednoleté réví je hnědošedé, očka jsou kuželovitá. Olistění keřů je středně husté až řídší, intenzita růstu zálistků střední. Růst je velmi bujný se vzpřímenými letorosty, odrůda raší raně až středně pozdně, dozrává pozdně, u nás od počátku do poloviny října. Výnosy poskytuje průměrné až vyšší, někdy vyžaduje redukci počtu hroznů, případně jejich půlení. Díky slupce a voskovitému povlaku odrůda dobře odolává botrytidě, velmi dobře peronospoře, průměrně oidiu, nadprůměrně odolává zimnímu mrazu, může být ohrožována pozdními jarními mrazy, ale dobře regeneruje, dobře odolává suchu, odolnost proti škůdcům je mírně nadprůměrná. Za příznivých podmínek může být pěstována bez chemické ochrany. Mladé výsadby mohou trpět nedostatkem hořčíku. Sprcháváním trpí průměrně, u hroznů se ke konci zrání objevuje abiotické vadnutí třapiny. Hrozny lákají ptáky. Odrůda vyžaduje lepší, dobře exponované, záhřevné a svahovité polohy, požadavky na půdu má nízké, vhodné jsou půdy sušší, nevhodné naopak vlhké, kde má příliš bujný růst. Vhodné jsou slabší podnože, omezující velmi bujný růst, mj. SO 4, Teleki 5C, Binova, do suchých a chudších půd Kober 125 AA. Doporučené zatížení je 4-6 oček na m2, vhodné je rýnsko-hessenské vedení s řezem na dlouhý plochý tažeň.
Charakteristika vína: Odrůdová vína jsou intenzívní, temně rubínově červená, s měkkými, ovocitými taniny, osobitá, s aroma borůvek a bezinek, v komplexním buketu se může objevit také květ růží, aroma vlhkého dřeva, černého rybízu, houby, maliny, liči, ostružiny, pepřové tóny, kořenité tóny (muškátový oříšek), vlhký lesní podrost, fialky. Velmi dobře vyzrávají, mají střední potenciál zrání, jsou vhodná ke školení v dřevěných a barikových sudech.
Literatura a internetové zdroje: 7, 28, 100, 163, 166, 168, 176, 202, A)Centre National de ressources Textuelles et Lexicales. Cabernet, subst. masc. [online, 2018-01-12]. Dostupné z: http://www.cnrtl.fr/etymologie/cabernet, B)Nové švýcarské PIWI odrůdy. Sedlo, J., Freytag, V., Blattner, V. In: Svaz vinařů ČR [online, 2018-01-14]. Dostupné z: http://www.svcr.cz/nove-svycarske-piwi-odrudy, *Wine Grapes - A complete guide to 1.368 vine varieties, including their origins and flavours. Robinson, J. et al. J. Allen Lane, 2012. ISBN 978-1-846-14446-2, *Winegrowers Supplies - Vine variety information. Derek Pritchard, Dunkery Vineyard, Wootton Courtenay, Minehead, TA24 8RD, UK [online, 2018-01-14]. Dostupné z: http://www.winegrowers.info/index.htm, *Bio odrůdy révy vinné. Pavloušek, P. Grada Publishing, 2016 [online, 2018-01-12]. Dostupné z: https://books.google.cz/books?isbn=8024743302.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama